Bilim insanları, meme kanseriyle ilgili büyük bir genetik çözümlemeyi tamamladıklarını, kanserin 4 ana sınıfını bulduklarını bildirdi.
 
Genetik araştırmalarının sonucunda bu sınıfların birinin tedavisinde yumurtalık kanserinde kullanılan ilaçların etkili olabileceği belirten bilim insanları, çalışmalarının hastalığın daha etkin tedavisine öncülük etmesini beklediklerini söyledi.
 
Nature dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya katılan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanı Dr. Matthew Ellis, araştırmalarıyla meme kanserinin 4 büyük alt tipinin genetik orijinini anlamak için büyük bir adım attıklarını belirterek, bundan sonra tümörlerin genetik profili temelinde hangi ilaçların hastalar için en iyisi olduğunu araştırabileceklerini kaydetti.

MEME KANSERİ TESTİ İÇİN TIKLAYINIZ...
 
Bilim insanları çalışmalarının, vücutta kanserin nerede ortaya çıktığına odaklanmaktan ziyade tümörlerin biyolojik ayrıntılarıyla ilgili olduğunu ifade ederek, bundan sonra yapılabilecek bazı araştırmaların daha iyi ilaç tedavisi konusunda kanserin genetik zayıflıklarını ortaya çıkarabileceğini vurguladı.
 
Uzmanlar araştırmalarında, anamolilere bakmak için 825 hastadan alınan meme kanseri tümörünün DNA analizini yaptı ve bu yolla hastalığın 4 ana sınıfa ayrıldığını buldu.
 
Ellis, bu sınıflardan birinin yumurtalık kanseriyle benzerlik ve yakın biyolojik gelişmeler gösterdiğini vurgulayarak, iki kanser türünün diğer meme kanseri alt türlerine göre genetik olarak birbirlerine daha çok benzediğini söyledi.
 
Ellis, iki kanser türünün tedavisinin aynı yöntemlerle yapılıp yapılamayacağının araştırılması gerektiğini, böyle bir olasılığın mümkün olabileceğini kaydetti. 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı