Memelerin büyümesi embriyonun gelişmesi döneminde başlar. Kadınlarda meme dokusunun büyümesi, ergenlik boyunca, hamilelik sırasında ve her adet döngüsünde devam eder. Bazı durumlarda memelerin gelişmesi, bu bölgede kitlelerin görülmesine yol açar. Bu durum, normal hormon döngüsünün bir parçası olabileceği gibi meme tümörü gibi altta yatan farklı bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Beslenme düzeni göğüslerin sağlığında önemli rol oynar ve E vitamini fibrokistik değişim denilen ve memede kitle görülmesine yol açan bir rahatsızlık üzerinde etkili olabilir.

Fibrokistik değişim bazı kadınlarda adet döngülerinin normal düzeninde doğal olarak gelişir. Ovülasyon ve menstrüasyona eşlik eden kadınlık hormonlarının döngüsü, memeler üzerinde etki gösterir. Adet döngüsünde olası bir hamileliğe hazırlanmak için meme içindeki bezler büyür ve hamilelik görülmezse tekrar küçülürler. Bu küçük çaplı büyüme atakları eğer gereğinden daha abartılı olursa fibrokistik değişim görülebilir. Bu da adet döngülerinde daha fazla büyüme ve küçülme anlamına gelir.

Fibrokistik değişimle ilgili ilk belirti memede kitlelerin oluşmasıdır. Kadınlar genellikle iki memede de kitleler hisseder ancak tek memenin etkilenmesi de olasıdır. Göğüslerin fazla büyümesi huzursuzluğa yol açabilir ve dokununca acıyabilirler. E vitamini takviyesi almak hem bazı kadınlarda meme büyümesini kontrol altına alabilir, hem de fibrokistik değişimle ilgili belirtileri iyileştirebilir. Meme kitleleri üzerinde E vitamininin etkisini görmeden önce, fibrokistik değişimin söz konusu olup olmadığını doktorunuza danışabilir ve bu takviyenin faydalarını görüşebilirsiniz.

E vitamini meme büyümesini kontrol eden hormonları etkileyerek, fibrokistik değişim üzerinde rol oynayabilir. Meme büyümesini yöneten başlıca hormonlardan biri östrojendir; bu hormon memedeki bezleri oluşturan hücrelerin hızla çoğalmasını tetikler. 2005 tarihli bir çalışma, E vitamininin, meme hücrelerinin östrojene verdiği tepki üzerinde değişiklik yaratabileceğini ve meme büyümesini sınırlayabileceğini göstermiştir. Fibrokistik değişimde E vitamininin etkisi henüz kesinleşmiş olmasa da bu araştırmanın sonucu, neden bazı kadınlarda bu probleme karşı çok faydalı olduğunu açıklamaktadır.

E vitamini bazı meme kitlelerinin belirtilerini iyileştirmekte faydalı olsa da, memedeki tüm oluşumlarda aynı etkiye sahip olmayabilir. Bazı çalışmalar E vitaminin meme kanseri geliştirme riskiyle alakalı olduğunu bulmuş, bazı diğer araştırmalarda ise, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, meme kanserinin büyümesi üzerinde, E vitamininin etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR

merhaba ben 20 yaşındayım 1 ,2 ay önce bir kitle hissettim sol meme de ve doktora gittim Ultrasonda "SOL MEMEDE SAAT 12 HİZASINDA 25X17 MM BOYUTUNDA ... devamı