Mide balonu tedavisi, esas olarak obezite tedavisinde kullanılır. Ancak son yıllarda, hipertansiyon, şeker hastalığı, diz eklemlerinde sorunlar, gece uyku sorunları gibi rahatsızlıkları olan şişman kişilerde de uygulanmaktadır. Böylece balon tedavisiyle tedavi edilen bu kişilerin, yandaş hastalıklarından kurtulmaları sağlanabilmektedir.

Mide balonu tedavisinin yapılacağı kişilerin vücut kitle indeksleri, tedavinin yapılıp yapılmayacağı konusunda önemli kriterlerden biridir. Bu uygulama, vücut kitle indeks değeri 40 kilo bölü metrekarenin üzerinde bulunan, yani morbit obez olan tüm hastalara, 30 kilo bölü metrekarenin üzerinde bulunan bütün obezlere yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle son yıllarda, şişman olarak nitelenen ve vücut kitle indeksi 27 kilo bölü metrekare ile 30 kilo bölü metrekare arasında olan kişilerde de kontrollü olarak yapılması kabul görmüştür.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam öncelikle saygilar.sabah saatlerinde göğüs az midede ve her iki kola şiddetli bir gaz ağrısı gibi bir ağrı başladı ...5 saat sonra hastane acil ... devamı