Mide balonu uygulaması, endoskopik yöntemle yapılan bir tedavidir. Dolayısıyla bu bir lokal uygulamadır. Bu tedaviyi yaparken dikkat edilecek başlıca konu, hastanın yemek borusunda ve midesinde herhangi bir sorun bulunmamasıdır.

Mide balonu uygulamasını engelleyecek hastalıklardan biri, özellikle yemek borusunun alt uç bölgesindeki özofajit denilen yemek borusu iltihabıdır. Bir diğeri, midede ciddi bir ülserin bulunmasıdır. Ya da daha önceden mide kanaması geçirmiş olan kişilerde buna bağlı mide sorunu yaşanmasıdır. Ayrıca hiatal yetmezlik denilen, mide ve yemek borusu arasındaki genişliğin fazla olduğu durumlarda, mide balonu uygulaması tercih edilmez.

Bunun dışında hamile kadınların balon uygulaması yapması doğru değildir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan ve bununla ilgili rahatsızlığı olan kişilerde de bu uygulama tercih edilmez. Çünkü bu kişilerin kullandıkları ilaçlar midelerine zarar vereceği için, balon uygulaması sonrası olumsuzluklarla karşılaşmak mümkündür.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı