Migren Ve Yaş

Yaşlanmak, bazı hastalıklara zayıflık ve duyarlılığın artması demek ama migren hastaları için daha da zahmetli olabilir. Yaşlı nüfusun %8’inin migren tipi baş ağrıları yaşadığına ve yaşlı kadınların muhtemelen daha sık migren geçirdiğine inanılıyor.

Migrenler her yaşta meydana gelebilir ama kırk yaş civarında daha sık görülür. Migren baş ağrılarının sıklıkları, birkaç şanslı kişide kırk yaşından sonra azalır. Bu durumdan muzdarip birçok migren hastasında, elli beş yaşından sonra, migrenin sıklık ve şiddeti azalır.

Elli yaş ve üstündeki migren hastalarında migren, bir miktar daha nadir görülür, ikincil nedenleri elemek için ayrıntılı incelenmelidir. Migrenlerin geç başlaması, migreni tümden bertaraf etmez, eski ağrıların yalnızca üçte biri ikincil durumlara bağlıdır ama bu migren ihtimalini azaltır.

Bilim insanları, migren kurbanlarının üçte ikisinin, yaklaşık altmış beş yaştan itibaren nöbet geçirmediğine inanıyorlar. Hâlâ migrenden muzdarip altmış beş yaş üstü hastaların azalan sıklık, şiddet ve de süre bildirdiklerini buldular. Yaşlı hastaların, genç hastalarda migren baş ağrılarına eşlik eden mide asidi rahatsızlığını da daha az yaşadıklarını keşfettiler.

Altmış beş yaş üstü migren hastaları, bu berbat ağrıdan sıkıntı yaşamaya daha yatkın. Çoğu doktor, yaşlı kişilerde migren tedavisi konusunda rahatsız çünkü genç insanlarda kullanılan tedavi yöntemleri yaşlı hastaların güvenliği için yeterince iyi test edilmiyor.

Yaşlı kişileri tedavi etmekte kullanılan ilaçlar ve ek durumlar sorunu daha güçleştirebilir. Böyle olunca, bazı yaşlı hastalara muhtemelen bir veya birkaç ilaç yazılır, her yeni ilaçsa advers ilaç reaksiyonu riskini artırır. Dolayısıyla, migren baş ağrılarını durdurması gereken ilaçların bu kötü reaksiyonu yüzünden, bazı doktorlar yaşlı kişilere ihtiyaç duydukları ilaç tedavisini sunmada tereddüt ediyor.

İLGİLİ MAKALE

Migren Ağrısı

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba Ben 36 yasındayım 3.5 haftadır her iki gözümde once hafif başlayıp zamanla artan siyah gölgeler şeklinde ucusmalar görmeye başladım aynı... devamı