Evde Tedavi

Evde Tedavi

Adet ortası ağrıyı geçirmenin en iyi yöntemi, iltihap önleyici bir ilaç almaktır. İbuprofen, naproksen ve ketoprofen reçetesiz satılır ve prostaglandinlerin etkilerini engellemede yararlıdır.

  • Bu ilaçlara istenildiği kadar devam edilebilir. Eğer bir çeşidi ağrıyı dindirmiyorsa başka bir tanesini deneyin çünkü bu ilaçlar herkese aynı şekilde fayda göstermez.
  • İltihap giderici ilaçlar mideyi bozabilir. Eğer böbrek sorunları, mide sorunları (ülser veya reflü) ya da yüksek tansiyon geçmişiniz varsa bu çeşit bir ilaca başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüşün. Hapları öğünlerle almak, mide bozulmasını önleyebilir. İltihap önleyici ilaçlar seçenek değilse ve daha rahatlama gerekiyorsa pelvik bölgesine ısıtma yastığı konularak ağrı biraz hafifletilebilir. Bu adımlar ağrıyı geçirmezse ya da ateş veya başka belirtiler varsa doktorunuza danışın.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Evde tedavi ile aynıdır.

Uzm. Dr. Banu ALTOPARLAK

Merhaba,15 yaşındayım.Kızım.iki göğsümün tam ortasında bir ağrı var.Nefes alıp verirken ağrıyor.Ve hareket etmeye çalışırken,istirahat ederken de bunu... devamı