Nasır genel olarak ilaçlarla tedavi edilir. Salisilik asit ya da değişik asitler içeren flasterler ya da solüsyonlar kullanılır. Genellikle bu ilaçlar kullanılmakla birlikte, çok ağrılı bir nasır söz konusu olduğunda cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Ayrıca nasırda mutlaka nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Çünkü daha çok dar ayakkabı giyenlerde ayakkabının vurması sonucu ya da yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ayağın basınç görmesi yüzünden ortaya çıkabilir.
Nedenleri ortadan kaldırmak
Veya kemik yapısından kaynaklanan, çıkıntılı kemiklerin üzerinde oluşan baskı sonucunda da nasır oluşabilir. Mesleki nedenlerle de ellerde nasır çıkabilir. Ya da tik sonucunda, sürekli parmaklarının ya da ellerinin üzerini yiyenlerde, bu bölgelerde kalınlaşmalar meydana gelebilir.

Dolayısıyla öncelikle nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Uygun ayakkabılar giymek, tik varsa ondan kurtulmak, meslekten kaynaklanıyorsa önlem almak gibi konulara özen gösterilmelidir.

Bunların dışında, salisilik asit içeren solüsyonlar ya da flasterler kullanmak gerekir. Bir de nasırlı bölgeleri sık sık nasır törpüsüyle törpülemek ve ılık su banyolarıyla yumuşatmakta da yarar vardır.

Op. Dr. Selçuk ÖRSEL

Hayırlı akşamlar hocam ayak baş parmağımda bi nasır çıktı ve yaklaşık bir senedir düzelmedi kemik tomografisi çekildi ve kemiğe temas ettiğini söyledi... devamı