Varis çorapları bacak damarlarında kan akışını iyileştiren ve kanın bacaklarda birikmesini engelleyen özel çoraplardır. Ayağın yakınlarında daha sıkı, bacağın üst bölgelerinde daha geniş olacak şekilde dokunmuşlardır. Bacakları sürekli sarması sayesinde kalp bacak damarlarından çıkıp kalbe geri akabilir. 

Varis çoraplarının farklı stilde, güçte ve boyutta olanları vardır. Çorap seçimi damar hastalığının ne kadar şiddetli ve ilerlemiş olduğuna, kanın bacaklarda toplanmasını önlemek için ne kadar basınç gerektiğine bağlıdır. Doktorunuz bacaklarınızı ölçerek hangi çorabın sizin için doğru olduğunu söyleyecektir. Farklı renkleri, tasarımlar vardır ve genellikle normal kadın çoraplarına benzerler.

Varis çorabının en sık görülen türü ayak parmaklarından dizlere veya uyluğun ortasına kadar uzanır. Külotlu çorap şeklinde olanları da vardır. Mm civa (mm Hg) şeklinde ölçülen basınçlarına göre farklı güçte olanları mevcuttur. Bu numara ne kadar büyükse güç de o kadar büyüktür. Bazı kadınlar tıbbi malzeme satan bir dükkan veya eczaneden gidip varis çorabı alabilecekken bazılarına reçete veya özel tasarım gerekebilir. Doktor veya eczacı bacaklarınızı ölçerek almanız gereken varis çorabının bedenini ve gücünü söyleyebilir.

Düşük basınçlı çoraplar (10-20 mm Hg) genellikle derin damar trombozu riski düşük kadınlarda önlem amacıyla veya hafif kronik damar hastalığında varisleri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Daha güçlü olan çoraplar (20 – 50 mm Hg) derin damar trombozu varsa veya yüksek risk söz konusuysa, şiddetli kronik damar hastalığı varsa kullanılır. 

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı