Varislerin tam anlamıyla tedavi edilebilmesi için damara cerrahi olan veya olmayan yöntemlerle müdahale edilmesi gerekse de farklı yöntemler varis belirtilerini hafifletebilir. Varis çorabı gibi çok bilinen yöntemlerin yanında etkili olan varis bitkisel tedavileri de mevcuttur. Bitkisel tedavide ana kural flavonoid içeriği zengin olan gıdalar tüketmektir. Bu suda çözünen pigmentler bitkilere renk vermektedir. Flavonoidler damarlarını güçlendirirken enflamasyon ve oksidatif hasardan korur. Küçük taneli meyveler, turunçgiller, maydanoz, kırmızı üzümler, yeşil çay, kırmızı şarap ve kırmızı lahana flavonoid kaynağıdır. 

At kestanesi Almanya’da varislerin bitkisel tedavisi için en popüler olan bitkidir. Bu ağacın tohumlarının özütü enflamasyonu azaltır, damarları korur, dokulara zarar veren serbest radikallerle savaşır ve destekleyici dokuları yıkan enzimleri engeller. At kestanesi özütü varis çorapları kadar etkili olmaktadır. 13 çalışmanın analizi at kestanesi özütünü varislere karşı güvenli ve etkili bir tedavi olarak desteklemiştir. Ancak karaciğer veya böbtek hastalarına tavsiye edilmez.

Gotu kola bitkisi kan damarlarını güçlendiren ve yaraların iyileşmesini hızlandıran bir tropik bitkidir. Küçük damarların sızıntı yapmasını önleyerek şişmeleri azaltır. İki farklı çalışmada gotu kolanın dahilen kullanımının plasebodan daha etkili olduğu görülmüştür. Günde 3 kere topikal olarak uygulanması da faydalıdır. 

Çoban püskülü (Ruscus aculeatus) enflamatuar karşıtı ve büzücü etkiye sahiptir. Damarların yapısal bileşenlerini bozan enzimleri engeller ve küçük damarların daha az geçirgen olmasını sağlayarak bölgeye sızma yapmalarının önüne geçer. Güvercin ağacının da enflamasyon karşıtı özellikleri vardır. İçeriğindeki tanninler büzücü etki yapar. Cilt iltihaplarında, basurda ve variste yıllardır kullanılmaktadır. Yaban mersini özütü (Vaccinium myrtillus) ise varis bitkisel tedavisinde zengin flavonoid içeriğiyle etkili olur. 

İLGİLİ MAKALE

İç Varis Tedavisi

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı