Varis deri üzerinde şişmiş mavi ya da mor damar düğümü gibidir ve görünümü hoş değildir. Çoğunlukla ağrıya neden olur. Damarların içindeki kapakçıklar esnekliğini kaybedince damar duvarlarında balon gibi görünen kesecikler oluşur. Kesecikler kanı içinde tutar, iltihaplanma ve küçük pıhtılara neden olabilir. Kollarda da oluşabilmesine rağmen varis en çok bacaklarda görülür.

Varis Hidroterapiyle Nasıl Tedavi Edilir?

  1. Hidroterapiyi varis tedavisinde önemli bir seçenek olarak düşünün. Viyana Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında yapılan bir araştırma, hidroterapinin etkin olduğu, şişmiş damarların ağrısını dindirebildiği ve yürümeyi iyileştirdiği sonucuna vardı. Ayrıca, oldukça güvenli bir şekilde evinizin konforunda hidroterapi uygulayabilirsiniz çünkü buna elverişlidir.
  2. Bacaklarda kan dolaşımını uyarmak için sırayla sıcak ve soğuk banyoları deneyin. Hidroterapi ağrıya olan hassasiyeti azaltmak, kan dolaşımını ve hormonları artırmak için vücudun sıcak ve soğuk uyaranlara gösterdiği tepkileri kullanır.
  3. Ayaklarınızı dizlerinize kadar su içine sokabileceğiniz yükseklikte iki plastik kova kullanın. Birini ayağınızı içinde birkaç dakika boyunca rahatlıkla tutabileceğiniz sıcaklıkta suyla doldurun.
  4. Diğer kovayı aynı miktarda soğuk suyla doldurun.
  5. Ayaklarınızı ve bacaklarınızı sıcak suda üç dakika boyunca bekletin.
  6. Daha sonra soğuk suda 30 saniye boyunca bekletin.
  7. Soğuk suyla bitirmek üzere bunu üç kere tekrar edin.
  8. Olumlu sonuçlar almak için en az bir ay boyunca günde bir kez bu hidroterapi tedavisini uygulayın.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı