Sitrik asit içeren yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi diş minesinin aşınmasına sebep olabilir. Sitrik asit konserve ve donmuş gıdalarda koruyucu olarak kullanılan organik bir bileşendir. Ayrıca bazı gıdalar ve içeceklerde tatlandırıcı olarak yer alır. Sitrik asit belli oranda birçok meyve ve sebzede bulunur. Ancak kaynağı ne olursa olsun fazlası dişlere zarar verebilir.

Her türlü meşrubat dişte aşınmaya yol açabilir. Meyve suları, şarap, turşu ve sporcu içecekleri diş minesini aşındırabilecek sitrik asit içerir. Birçok meyve ve sebzede az miktarda da olsa bulunan bu madde en çok limon, misket limonu, greyfurt ve portakal suyunda bulunur. Genel olarak daha ekşi meyvelerde daha fazladır denilebilir.

Meyve ve gazlı içeceklerdeki sitrik asit dişin yüzeyini oluşturan kalsiyum tuzlarını eritebilir. Dişin yüzeyindeki kalsiyum gidince ve yüzey yumuşayınca plak oluşur ve diş minesini eritir. Minesi giden diş ağrıya ve darbeye karşı hassas olur. Ayrıca mine eridiğinde bakteri üreyebilir ve çürükler oluşabilir.

Kök bira diğer içeceklere oranla daha az sitrik ve fosforik asit içerir. Şişe suyu veya musluk suyu tatlandırılmış gazlı içeceklerden daha iyidir. Eğer bolca gazlı içecek içiyorsanız ve reçel, jöle, turunçgil, yoğurt gibi sitrik asit oranı yüksek gıdalar yiyorsanız bolca su içmek asitleri nötralize edebilir ve dişleri koruyabilir. Az yağlı veya yağsız süt de iyi bir alternatiftir.

Gazlı içeceklerin yemekle beraber içilmesi daha iyidir çünkü yemekle oluşan tükürük dişlerdeki asidi giderir. Dişler fırçalanmalı ve ağız suyla çalkalanarak tükürük üretimi teşvik edilmelidir. Dişlere değmemesi için içecekler pipetle içilebilirler. Sıcak içecek ve yiyeceklerin minede aşındırma yapması daha olasıdır.

Yiyeceklerin yanında, reflü, bulimia ve mide problemleri de diş minesine zarar verebilir. Ağız kuruluğu, şeker ve nişastası bol diyetler, aspirin ve antihistamin gibi ilaçların sürekli kullanımı dişi koruyan mine tabakasını zayıflatabilir. 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı