Sinirsel rahatsızlıklar hastanın kayda değer bir kavrayışa sahip olabileceği, kendine ait hastalıklı tecrübe ve fantezilerini dış gerçeklerle karıştırmadığı bozulmamış bir gerçeklik testine tabi tutulduğu göze çarpan bir organik temeli olmayan zihinsel rahatsızlıklardır.

Nevrotik depresyonu tanımladığı düşünülen belirtilerin psikiyatri servisine gitmeye yol açtığına dair anlamlı kanıt yoktur. Bundan dolayı nörotik depresyon sendromu daima tasavvur edildiği üzere, hastayı belli belirtilerle birlikte hastaneye taşıyan bazı faktörlerin yarattığı suni bir durum olabilir.

Nevrotik depresyon (distimi), distimik rahatsızlık, kronik depresyon adlarıyla da anılır.

Sebepler, belirtiler ve risk faktörleri

Sebep bilinmemektedir. Belirtiler depresyonda olduğu kadar şiddetli değildir. Ama etkilenmiş kişiler çoğu günler bunalımlı ruh haliyle mücadele etmek zorunda kalırlar. Kadınlarda erkeklere göre daha sık meydana gelir ve yılları aşan bir zaman diliminde devam eder. Çocuklarda da görülebilir.

Genel durum tedaviyle birlikte iyiye gider ancak rahatsızlık birkaç yıl boyunca devam edebilir. Genellikle büyük komplikasyonlara yol açmaz. Süreklilik gösteren bunalımlı bir ruh halinden mustarip olursanız, randevu için doktorunuzu arayın. 

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı