Depresif bozuklukların 5 ayrı türü mevcuttur. Bunlar majör depresif bozukluk, distimik bozukluk, psikotik depresyon, postpartum depresyon (doğum sonrası depresyonu) ve mevsime bağlı duygusal bozukluktur. Bipolar bozukluğun ise üç ana çeşidir vardır. Bunlar bipolar 1, bipolar 2 ve siklotimik (salınımlı) rahatsızlıktır. Depresif ve bipolar bozukluklar arasındaki benzerlikler, genellikle her ikisinin de depresyonun özelliklerini taşımasından kaynaklanır.

Bahsedilen tüm depresif ve bipolar bozukluklarda, şikayet yaşayan kişiler ruh hallerinde değişimler görürler. Bipolar bozukluklarda kişi depresyon ve mani dönemleri arasında gider gelir. Bu da genel olarak kişinin ruh hali üzerinde değişikliklere yol açar. Bipolar 1 bozukluğu olan kişiler genellikle tekrarlayan majör depresyon atakları yaşarken, bipolar 2 bozukluğu olan kişiler en azından bir kere majör depresyon epizodu geçirirler. Tüm depresif bozukluklarda ve bipolar bozuklukların çoğunda kişiler mutsuzluk, huzursuzluk ve asabiyet dönemleri yaşarlar.

Tüm bu bozuklukların sosyal hayat ve meslek hayatı üzerinde de etkileri mevcut olacaktır. Depresif olan kişi yataktan çıkıp, işe gidemeyebilir, zamanında projelerini tamamlayamayabilir ve konsantre olamayabilir. Bu da kişinin iş yerindeki mevkiini kaybetmesine veya kovulmasına yol açabilir. Ayrıca depresif ya da bipolar bozukluğu olan kişilerin sağlıklı insan ilişkileri kurmakta problem yaşamaları olasıdır.

Depresif olan bazı kişiler hislerini bastırmak için alkol veya uyuşturucu kullanımına yönelebilirler. Buna benzer olarak mani epizodu yaşayan kişiler de çok fazla miktarda uyuşturucu ya da ilaç kullanmak, alkollü araba kullanmak gibi riskli davranışlar gerçekleştirmeye meyilli olabilirler. Aynı şekilde bu epizotlar cinsel davranışlarda da risk almaya yol açabilir.

Her iki tür bozukluk da kişinin intihar girişiminde bulunması veya intihar etmesi riskini artırmaktadır. Depresif kişiler umutsuz hissedebilir ve intiharı düşünebilirler. Bipolar bozukluğu olan kişilerde de çok şiddetli depresyon ve intihara meyil dönemleri görülebilir.

Terapi ve ilaç kullanımıyla tüm depresif ve bipolar bozukluklar tedavi edilebilir. Bipolar bozukluk yaşayan çoğu kişi uzun dönemli veya hayat boyunca tedavi alırlar. Depresyon tedavisi ise depresyonun türüne göre kısa ya da uzun dönemli olabilir. Ancak iki tür bozukluğun ilaçları birbirinden farklıdır. Örneğin antidepresan ilaçlar, bipolar olan kişilerde mani epizotlarını tetikleyebilirler.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı