Kadınlarda Risk Oranı Neden Daha Yüksek

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması Riski Kadınlarda Neden Daha Yüksektir?

Kadın sporcular yarışma esnasında ön çapraz bağ (ACL) yaralanması konusunda daha fazla risk taşırlar. Fakat ne yazık ki kadın sporcuların neden daha fazla risk altında olduğu tam bilinmiyor.

Kadın sporcularda ACL yırtığını araştırmak üzere birkaç çalışma yapılmış ve futbol, basketbol gibi spor dallarında ACL yırtığının erkeklere göre on kat daha fazla görüldüğü sonucuna ulaşıldı.

Kadınlarla erkekler farklı iskelet yapılarına sahiptir ve her iki cinsiyetin de kendine özgü vücut türleri vardır. Ama hiç kimse ACL yırtığının kadınlar arasında neden daha yaygın olduğu hakkında kesin bir bilgiye sahip değildir.

Bu konudaki bazı görüşler:

  • Anatomik Farklılık

Kadınlar ve erkekler arasında O şeklinde göbek, ön çapraz bağ (ACL) büyüklüğü gibi alanlarda anatomik farklılıklar vardır. Bu faktörlerdeki farkları gösteren sınırlı sayıda çalışma bulunur. Ama bu çalışmaların hiçbiri hangi bireyin ACL yırtılmasıyla karşılaşacağı hakkında fikir veremez.

  • Hormonal Farklılıklar

Ön çapraz bağların östrojen ve progesteron hormon alıcılarına sahip oldukları biliniyor ve hormon yoğunluğunun da ACL yırtılmalarında rol oynadığı düşünülüyor. Çalışmalar adet döngüsünün farklı aşamalarında ACL yaralanmalarında da farklı oranların görüldüğünü ortaya koymuştur. Bununla beraber, veriler arasında karışıklık bulunuyor ve hormonların ACL yaralanması riski üzerindeki etkisinin de tanımlanması gereği ortaya çıkıyor.

  • Biyomekanik Farklılıklar

Dizin sabit kalması çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörlerden en önemli iki tanesiyse, hareketli ve durağan sabitleyicilerdir. Durağan sabitleyiciler ön çapraz bağlar (ACL) gibi majör (büyük) bağlardır. Hareketli sabitleyicilerse eklemleri çevreleyen kaslar ve kirişlerdir (tendon). Kadınlarınsa dönme, atlama ve düşme gibi aktivitelerde ACL yaralanmasının daha sık görülmesine yol açan farklı bir biyomekanik yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır.

Bunlar görüşlerden bazılarıdır. Fakat kadınlarda ACL yaralanmalarına tam neyin neden olduğu konusunda hiç kimsenin kesin bir bilgisi yoktur. Bu soruya daha iyi bir yanıt verebilmek amacıyla çalışmalar sürekli olarak devam ediyor.

Önlem

ACL Yaralanmasına Engel Olmak Amacıyla Kadınların Yapabilecekleri Var Mıdır?

Kadın sporcularda ACL yaralanmalarının engellenmesinde sinir kasları alıştırma (idman) programlarının hayli etkili olduğu görülmüştür. Bu programlar kadın sporculara eklemleri daha iyi kontrol etmelerini öğretir. Araştırmalar bu programlara devam eden kadınların ACL yaralanma riskini ACL alıştırmalarına katılan erkeklerle aynı seviyelere düşürdüklerini ortaya koymuştur.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

MERHABA [rekonstrükte çapraz bağ normal trasesinde izlenmemiş olup rerüptür ile uyumludur ] ne demek MR SONUÇ KAĞIDINDA YAZIYO ...... devamı