Fiziksel ve Sosyal Etkinlikler

Organ Nakli Sonrası Fiziksel ve Sosyal Etkinliklerle Aktif Hale Gelmek

Nakil sonrası, insanların yeni organlarının zarar görmesi konusunda endişelenmeleri oldukça sık yaşanan bir durumdur. Fiziksel aktivite riskliymiş gibi gözükebilir. Eskisi gibi bisiklet kullanmak ya da enerji harcamanıza yol açacak benzer hareketler yapmak istemeniz sabırsızca bir hareket olabilir. Organ nakli sürecinde yaşadığınız yorucu çabalar sonrası isteyeceğiniz son şey, organınızı kaybetmektir.

Bu temkinli tepki normaldir, ama aslında düşündüğünüzden daha az kırılgansınızdır. Fiziksel aktivite, genellikle organ nakli geçirmiş her insan için güvenlidir ve çoğu zaman sağlıklı kalmanın anahtarıdır.

Egzersizin herkese faydası olduğu gibi, nakil geçiren insanlara da faydası vardır. Kan basıncınızı düşürür, kalbe yardımcı olur ve kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlar.

Aynı zamanda daha kolay uyuyabilmenizi ve dinlenmenizi sağlar. Düzenli egzersiz yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Normal Hayata Dönüş

Organ Naklinden Ne Kadar Sonra Normale Dönülür?

Tabii ki, organ nakli sonrası hemen tenis kortuna geri dönemezsiniz. Fakat organ nakli sonrası iyileşme, genellikle diğer cerrahi ameliyatlar sonrası iyileşmeden daha uzun sürmüyor. İyileşme süreci, yalnızca organ nakli sonrası kullanacağınız ilaçlardan dolayı biraz yavaşlamış olabilir.

Organ nakli gerçekleştirilen kişiler, hastanede yaklaşık bir hafta kaldıktan sonra evlerine dönebilirler. Bu süre, kalp ve ciğer nakledilen kişiler için biraz daha uzundur.

Yaklaşık olarak bir ay sonra insanlar araba kullanmak gibi normal faaliyetlerine dönerler. İki ila üç ay sonra, sanki ameliyat geçirmemiş gibi olağan yaşamlarına geri dönebilirler.

Yeniden Canlanmak

Organ Nakli Sonrası Yeniden Canlanmak

Operasyon sonrası kişilerin hasta ve zayıf oldukları düşüncesi, insanların sık sık düştükleri bir yanılgıdır. Aksine, uzun zamandır olmadığı kadar enerjik hissedebilirsiniz. Başarılı nakil, insanların genellikle egzersiz için daha yüksek kapasiteye sahip olmalarını sağlar. Bunu kanıtlayabilecek birçok olumlu profil vardır. Örneğin, bir karaciğer nakli alıcısı olan Chris Klug, 2002 Kış Olimpiyatları’na katılarak snowboard dalında bronz madalya kazandı.

Egzersiz İpuçları

Organ Nakli Sonrası Egzersiz İpuçları

  • Organ nakli sonrası, fiziksel egzersiz programınıza başlamadan önce doktorunuza danışın. Bu, nakil geçiren herkes için geçerlidir, ama özellikle koşu, futbol ya da yüksek darbe riski olan faaliyetler içeren spor dallarıyla ilgilenenler için çok daha önemlidir.
  • Hoşlandığınız bir şeyler yapın. Bilinen bir gerçektir: Eğer zevk aldığınız bir sporu tercih etmiyorsanız, bir süre sonra devam etmek istemezsiniz. Bu yüzden yapacağınız sporun türüne çok hızlı karar vermeyin. Bazı farklı olasılıkları deneyin.
  • Yüzmekten kaçının. Kamu havuzları ve yüzülen bölgede tehlikeli bakteriler olabilir. Bir dalış yapmadan önce sağlık ekibinize danışın.
  • Gerçekçi hedefler koyun. Hemen maraton koşmak zorunda değilsiniz, kendinize zaman tanıyın. Yavaş ve kademeli olarak ilerleyin. Sonuçta, her gün yapabileceğiniz fiziksel aktiviteleri hedefleyin.
  • Kendinizi zorlamayın. Vücudunuzu dinleyin, acı ya da egzersiz sonrası yıpranmış hissederseniz, sınırlarınızı aştınız demektir. Bir dahaki sefere, kendinizi fazla yormamaya özen gösterin.
  • Sosyal olun. Uzmanlar, başkalarıyla birlikte yapabileceğiniz faaliyetlere yönelmenizi öneriyor. Bir arkadaşınızla yürüyüş veya bisiklete binmeyi deneyin. Bir spor sınıfına katılmayı deneyin. Diğer insanlarla birlikte egzersiz yapmak daha eğlenceli olabilir. Hem çevrenizden destek almak fazladan güven hissettirebilir.
  • Küçük değişiklikler yapın. İnce detaylar fark yaratabilir. Örneğin, uzmanlar kendinizi iyi hissettiğiniz zaman biraz daha fazla yürümenizi tavsiye ediyor. Bunun için varsa gazete aboneliğinizi iptal edip köşedeki büfeye gitmek için fazladan bir sebep edinebilirsiniz. Yürüyüşe çıkarmanız gereken bir köpek de alabilirsiniz.
  • Bir uzman tavsiyesi alın. Kişisel eğitmenler hala biraz pahalı, ama yalnızca zengin ve ünlü kişilerin ulaşabileceği kadar değil artık.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

slm hocam ben manisa akhisardan yaziyom hocam doguşdan her iki akcigerim çalişmiyor .doktorlar akciger nakline yazilman gerikiyor diyorlar.adim ahmet ... devamı