İşe Dönüş

Organ Nakli Sonrası İşe Dönüş

Organ nakli geçiren birçok insan işlerine geri dönebilir. Eski görevinize geri dönmek yine eskisi gibi hissetmenizi sağlar, ayrıca faturalarınızı öder.

Uzmanlar, insanların organ nakli sonrası işe dönebilmek için ellerinden geldiğince gayret etmelerini öneriyor. Çünkü hayata dahil ve daha aktif olmak hem fiziksel hem ruhsal açıdan daha sağlıklıdır.

Fakat yeniden düzene girmek konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir. İşinize bıraktığınız veya istediğiniz yerden devam edemeyebilirsiniz. Aynı masanın arkasında aynı koltukta oturuyor ama aynı duyguları hissetmiyor olabilirsiniz.

Hafif İşlerle Başlayın

Organ Nakli Sonrası Hafif İşlerle Başlayın

Eğer hastaysanız ve bir süre işe ara verdiyseniz geri dönüşünüz zor olabilir. Çok rekabetçi alanlarda çalışan insanlar, bir organ nakli sonrası işe geri döndüklerinde, kendilerini döngünün dışında kalmış gibi hissedebilirler. İş arkadaşlarınız sizi geride bırakmış gibi gözükebilir.

Eğer yavaş iyileşiyorsanız ya da işe dönüş hakkında kararsızlıklar yaşıyorsanız, gönüllü yapabileceğiniz bir işle başlangıç yapmanız önerilir. Bu sayede çalışma dünyasına geri dönmeniz kolaylaşacak, fakat süreç sizi çok yıpratmayacaktır. Sonuçta unutmamanız gerekir ki, yoğun işlerde insanlar yardımınıza ihtiyaç duyduğunda, sizin hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Eğer işiniz gönüllü olarak bir toplum kuruluşunda çalışmaksa, kısa bir süre ortalıkta gözükmediğinizde kimse çılgına dönmeyecektir. Ama eğer önemli davalarla ilgilenen bir avukatsanız bu, sorun yaratacaktır.

İş Arkadaşlarıyla Başa Çıkmak

Bir Organ Nakli Sonrası İş Arkadaşlarıyla Başa Çıkmak

Uzun bir aradan sonra tekrar işe geri dönmeniz, başlangıçta kendinizi okula yeni başlamış bir çocuk gibi hissetmenize neden olabilir. Siz şiddetle normale dönmek istiyor olsanız da, çevrenizdekilerin davranşları sizi garip bir biçimde tehdit ediyor olabilir.

Birçok insan, organ naklinin ne kadar yaygın olduğunu ve ne kadar başarılı sonuçlar verebildiğini bilmiyor olabilir. Organ alan kişinin, operasyon sonrasında da ağır hasta olduğu yönünde bir kanaate varabilir. Size kırılgan, tıbbi bir mucize gibi davranma eğiliminde olabilirler.

Onlarla durum hakkında konuşup konuşmamak size kalmıştır. Hayata organ nakliyle devam etmek, bir eğitmen olarak devam ettiğiniz anlamına da gelir. Patronunuz ve çalışma arkadaşlarınızla, organ naklinin nasıl bir his olduğu ve ne tür etkiler yarattığı konusunda açık biçimde konuşmanız, onların size karşı daha rahat davranmalarına yardımcı olabilir.

Önyargıyla Yüzleşme

Organ Nakli Sonrası Önyargıyla Yüzleşme

Ne yazık ki, organ nakli konusundaki yaygın yanlış inanışların yaratabileceği bazı sıkıntılar daha büyük olabilir. Kariyerinize zarar verebilir.

Birçok şirket, geçmişinizde organ nakli yaşadığınızı öğrenince sizi işe almaktan korkabilir. Bu, organ nakli geçiren kişinin yüzleşmesi gereken bir mücadeledir.

Tazminat Almak

Tazminat Almanın Zor Olduğunu Düşünüyor Olabilirsiniz

Eğer iş yerinde adil olmayan biçimde tehdit edildiğinizi hissederseniz, bunu asla kabul etmeyin. Yaşadığınız bunca olaydan sonra muhtemelen nasıl mücadele etmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Sağlık ekibinizden insanlarla konuşun. Birçok nakil merkezinde, yaşama tekrar uyum sağlamanıza yardımcı olacak sosyal çalışanlar var. Bir destek grubu bulun ve insanlardan fikir alın. İşverenin yanlış ya da eksik bildiği kavramların, sizin hayatınızı olumsuz biçimde etkilemesine izin vermeyin.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

slm hocam ben manisa akhisardan yaziyom hocam doguşdan her iki akcigerim çalişmiyor .doktorlar akciger nakline yazilman gerikiyor diyorlar.adim ahmet ... devamı