Nedir

Örümcek damalar (telenjiektaziler) genellikle bacak, bilek ve ayakta görülen küçük, mordan kırmızıya doğru renkli kan damarlarıdır. Bazen, örümcek damarlar yüzde de görülebilir. Sebebi bilinmemektedir ama bu durumun meydana gelmesinde kalıtım büyük rol oynar. Bu durum, daha büyük, daha derin olan ve genellikle yumru yumru ve koyu mor renkli olan varis damarlarıyla karıştırılmamalıdır. Varis damarları bazen bacaklarda rahatsızlığa sebep olabilir ancak örümcek damarlar genellikle ağrısızdır.

Örümcek damarları ilerleyicidir ve genellikle yaşla birlikte sayısı artar ve görünümü belirginleşir.

 

Tedavi

Bacaklardaki örümcek damarların bilinen en eski ve en yaygın tedavisi skleroterapidir. Bu tedavide damarları tahriş eden ve daha az fark edilir olmalarına yol açan sklerozan ajan damarlara enjekte edilir. Bazı cerrahlar konsantre (hipertonik) tuz solüsyonu kullanırlar, diğerleriyse farklı sklerozan ajanlar kullanır. Genellikle, damarlar gerçekten kaybolmaz ama damar çeperleri etrafındaki reaksiyon sebebiyle daha az görülür hale gelirler. Enjeksiyonlar, özellikle tuz kullanılıyorsa biraz yakıcı olabilir, bununla birlikte rahatsızlık hissi uzun sürmez.

Bazen etkili olan diğer bir tedavi yöntemiyse lazer kullanımıdır. Bu uygulamada lazer tercih edilen tedavi yöntemi olarak özellikle yüz bölgesinde iyi sonuç verir.

Derin damarlar ve varis damarları bu yöntemlerle etkili bir şekilde tedavi edilmez. Varis damarlarını tedavisinde genellikle en iyi sonuçları almak için cerrahi işlem yapılır. Varis damarlarıyla ilgili değişikliklerden bazıları:
 • Varis damarlarının rengi normalde koyudur
 • Varis damarları boyut olarak büyüktür
 • Varis damarları çıkıntı yapma eğilimindedir
Bütün damarlar ilk tedaviye cevap vermeyeceği için birden fazla tedavi gerekir. Ayrıca bu ilerleyici bir durum olduğu için, hasta zaman içerisinde birkaç yılda bir tedavi edilmesini gerektirecek yeni örümcek damarlarının meydana geleceğini bilmelidir.

 

Yararlar

 • Hastalar için bir nekahat dönemi yoktur ve hastalar derhal çalışmaya dönebilir ve günlük normal faaliyetlerini yapabilirler. Ancak hastaların ilk 24 saat aşırı yorucu faaliyetlerden sakınmaları tavsiye edilir.
 • Rahatsızlık çok azdır.
 • Genel olarak, görünümde mükemmel bir sonuca ulaşılır.
 • Skleroterapi güvenli ve zamanla ispatlanmış bir işlemdir.

Tedavi Yöntemleri

 • Hastalara ilk önce tedavi edilen damarların kapanmaması ve berelenmesini azaltmak için ağır işler yapmamaları istenir.
 • Başlangıçta berelenmiş bir görüntü oluşabilir.
 • Skleroterapi veya lazerin uygulandığı alanlarda renk değişiklikleri ve yaralar oluşabilir.
 • Tedaviyi izleyen ilk birkaç hafta direkt güneş ışığından kaçınmak gerekir (bir güneş koruyucu kullanılmalıdır).

Özer SELİMOĞLU

Merhaba hocam. Adım Yılmaz Akşam. Benim annemin 12 yıl önce ayak bileği parçalı kırıldı. Kendisi 60 yaşında. Bu kırıktan sonra venoz yetmezliği başlad... devamı