Her çocuğun kişisel özellikleri ve dolayısıyla oyuncak seçimi farklı olur. Onlara oyuncak alırken bu eğilimleri dikkate alınmalıdır. Örneğin sanata, resme ilgisi olan çocuğa resim malzemeleri almak daha uygun bir tercih olacaktır. Veya çok yaramaz, öfke ve şiddet gösteren çocuklara silah, kılıç gibi oyuncaklar yerine daha sportif oyuncaklar alarak, içlerindeki enerjiyi daha farklı bir şekilde harekete geçirmeleri sağlanabilir.

Hayal gücünü geliştirin

Bütün bu tercihler sırasında çocuğun hayal gücünü kısıtlamayacak malzemeler kullanmakta yarar vardır. Kil, su, kum, hamur gibi oyuncaklar çocuğun hayal gücünü etkileyeceği için, kendini daha fazla geliştirmesine katkıda bulunacaktır.

Eğer çocuğun karakterine ve eğilimlerine uygun oyuncaklar alınmazsa, çocuk ilgi alanlarını kaybedebilir ve canı sıkılabilir. Yanı sıra çocuğun yeteneklerinin gelişmesi de engellenmiş olur. Bu durumda çocuk öfkeyi açığa çıkaracak şeylere yönelecektir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını iyi gözlemlemelidirler. Oyuncak seçimi, bu gözlemlere dayalı olarak yapılmalıdır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Mrb Sinan Bey, sol gözümde tembellik var çocukken teşhisi konulmuştu... O yıllardan sonra gittiğim doktorların bazıları gözlük kullanmamı bazıları d... devamı