Nedir

Polikistik over sendromu olan birçok kadının kilosuyla sorunu vardır. Polikistik over sendromunun tam nedenleri bilinmiyor ama olası tetikleticiler arasında aşırı erkeklik hormonu ve kan şekerini düzenleyen insülin üretimi bulunuyor. Polikistik over sendromundan mustarip kişiler için bir egzersiz diğerinden daha iyi değildir ve kilo vermeye çalışan herkes gibi, her türlü aktivite size yararlı olacaktır.

İnsülin ve Kilo Artışı

Birçok polikistik over sendromu hastasında insülin direnci vardır, yani vücut bu hormonu etkin biçimde kullanamaz. Bu, vücudun işin halledilmesi için daha çok insülin üretmesine neden olur. Ne kadar çok insülininiz varsa hücrelerinizde o kadar çok şeker hareket eder, ihtiyacınız olmasa bile. Sonuç olarak, vücudunuz normalde idrardan atılan aşırı şekeri yağa dönüştürür. Egzersiz size aşırı yağlarınızı yağmakta yardım etmekle kalmaz, özellikle öğünlerden sonra yaparsanız insülin seviyelerinizi düşürmeyi sağlar.

Güç Egzersizi

Güç egzersizini kilo verme yardımından çok vücudunuzu şekle sokma ve sıkılaştırmayla ilişkilendirebilirsiniz ama aslında en iyi kilo verme araçlarından biridir. Gün içinde yaktığınız kalorilerin çoğunluğu vücudunuzu ve işlevlerini, örneğin desteklemek için kullanılır. Aşırı aktif doku, örneğin kas yağdan daha fazla yakıta ihtiyaç duyar, yani ne kadar çok kasınız olursa o kadar çok kalori yakarsınız. 1 kilo kas günde 35 kalori yakar. Haftada 2-3 yaklaşık 30 dakika boyunca güç egzersizi önerilir. Örneğin ağırlık kaldırma ve şınav çekme, mekik.

Ara Egzersiz

İş kilo vermeye gelince egzersiz programınız ara egzersiz eklemek kilo vermenizi en hızlı hale getirirken egzersiz zamanınızı azaltabilir. Yüksek yoğunluklu egzersiz eklemek daha az aerobik egzersiz yapmanıza neden olabilir ama diğer faydaları, örneğin kalp damar sağlığını iyileştirme ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltma için onu dahil etmelisiniz. Ara egzersiz kısa, yoğun aktivite, ardından düşük yoğunluklu egzersizle, bir set hızlı koşuyla dinlenme sürecini içerir. Ara egzersiz vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlayan bir dizi kimyasalın üretimini artırıyor gibi görünüyor.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam evlenmeden 4 ay once polikistik over oldugumu ogrendim bu bizde genetik tum teyzelerimde var ama cok sukur hepsinin bebegi var ben 4 ayd... devamı