Kilo vermek için bir egzersiz programı seçmeye gelince sadece etkili olanı değil, düzenli olarak ve uzun dönemde yapmaya devam edeceğiniz programı tercih etmek önemlidir. Hem aerobik egzersizler hem de pilates kilo vermeye yardımcıdır ancak sadece pilatesi kullanmak sürecinizi yavaşlatabilir.

İstenmeyen kiloları atmak için çok miktarda orta yoğunlukta egzersiz yapmak gerekir. Olan kilonuzu korumak için günde 60 dakika aktiviteye, kilo vermek için daha fazlasına ihtiyaç duyulur. Özellikle de yediklerinize dikkat etmiyorsanız. Herkesin vücudu spora farklı tepki verir ancak genel öneri her gün 60 – 75 dakika tempolu yürüyüş veya 35 – 40 dakika koşudur. Amaç aldığınızdan daha fazla kaloriyi yakmaktır. Yarım kilo yaklaşık 3500 kaloriye denk gelir, dolayısıyla haftada yarım kilo vermek için günde 500 kaloriyi fazladan yakacak kadar egzersiz yapmak gereklidir. Veya 250 kalori yakmak ve 250 kaloriyi de diyetten eksiltmek tercih edilebilir.

Hedef kilonuza ulaşmak ve tekrar kilo almayı önlemek sağlıklı ve yaşam boyu sürecek değişiklikler gerektirir. Kilo vermede ve korumadan en başarılı olanlar diyetlerinde yaptıkları değişiklikleri günlük düzenli aktivite ile destekleyenlerdir. Aerobik egzersizler (yürüme, koşma gibi) en fazla kaloriyi yakar ve ne kadar yoğun egzersiz yaparsanız o kadar kalori yakarsınız. Örneğin 80 kilo ağırlığında bir insan 60 dakika boyunca 6 km/s hızla yürürse 270 kalori, yüksek hızlı bir aerobik dersine katılırsa 500 kalori, 13 km/s hızla koşarsa 890 kalori yakar.

Pilates çoğu aerobik egzersiz kadar enerjik bir aktivite olmadığı için saatte bu kadar kalori yakmaz. Yine de daha yavaş kilo vermeyi düşünüyorsanız pilatesle kilo verebilirsiniz. Pilates dersiniz saatte 200 kalori yakıyorsa, 1 saatlik aerobik dersi kadar kalori vermek için 2.5 saat çalışmanız gerekecektir. Fakat aerobik çalışmasını sevmiyor ve sıkıcı buluyorsanız pilatesi daha çok sevebilirsiniz. Bu da düzenli olarak yapmanızı sağlarsa uzun dönemde daha faydalı olabilir.

Pilates en hızlı kilo verme yöntemi olmasa da başka faydaları vardır. Merkez kasları güçlendirdiği için duruşunuzu düzeltir ve karın kaslarını sıkılaştırır. Bunlar kilo verme sürecinde daha sıkı görünmenizi sağlar. Pilatesi düzenli, orta şiddette aerobik egzersizle beraber de yapabilir ve iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 

İLGİLİ MAKALE

Pilates ve Gevşek Deri

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı