Yakın görme sorununda uygulanan göz içi mercek implantasyonundan sonra günlük yaşama dönmek son derece kolaydır.
Bu tedavide önce bir göz sonra diğer göz yapılır. Birinci göz yapıldıktan sonra, hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına dönebilir. Ameliyat gecesi küçük çaplı yanma ve batmalar görülebilse de bunlar çok önemli değildir.
Bu hastalar özellikle ikinci gözleri yapıldıktan sonra yakını çok rahat görebilir hale gelirler. Dolayısıyla günlük yaşamlarında herhangi bir sorun yaşamazlar.
Son jenerasyon lenslerde artık orta mesafeyi de gözlüksüz görebilmek mümkün hale gelmiştir. Bu yüzden, bilgisayarla çalışanlarda da bir sorun yaşanmaz.
Ameliyat sırasında ve sonrasında yaşananlar
Ameliyat damlayla yapıldığı için, hastalar uyanık olurlar. Ameliyat çok kısa süreli de olsa, güvenlik önlemleri alınır. Yani hastaların kalbi, tansiyonu takip edilir. Bazen biraz da sakinleştirici yapmak gerekebilir.
Göz, ameliyattan sonra bir gece kapalı tutulur. Hastanın o gün sadece istirahat etmesi ve aktif olmaması gerekir. Ama çok fazla kısıtlama getirilmez. Ertesi gün bandaj açılır.
Özel bir pansiyon yapılmaz. Hastalara sadece birkaç damla verilir. Bu damlalar değişik sürelerle kullanılır. Bu damlaları kullanmak, günlük yaşam için bir sıkıntı doğurmaz. Çünkü çok sık kullanmak gerekmez.
Bu ameliyattan sonra bir süre gece ışıkların etrafında bir dağılma görmek son derece normaldir. Bu nedenle, ilk 15 gün 1 ay boyunca, gece araba kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Çok zorunlu haller dışında kullanılmamasında fayda vardır. Daha sonra herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Presbiyopi ameliyatı olmak istiyorum Konya'dan gelececeğim ücretini öğrenmek istiyorum... devamı