Yakın görme sorunun tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör, ameliyat öncesi tetkiklerin son derece iyi ve doğru bir şekilde yapılmasıdır.
Bu tetkiklerde bir sorun olması halinde hastanın çok iyi bilgilendirilmesi gerekir. Bu tetkiklerin içinde en önemlisi, gözün içine takılacak merceğin doğru hesaplanması sağlayacak biyometredir.
Bu konuda çok ileri düzeyde aletler vardır. Örneğin göze dokunmadan özel bir cihazla gözün uzunluğu ölçülebilir. Ölçüm yapan cihazın içindeki formüllerle, lensin numarası yüzde 95 oranında bir kesinlikle hesaplanabilir.
Doktor deneyimi
Fako denilen cihazladaki teknoloji, her geçen gün daha gelişkin hale gelmektedir. Dolayısıyla presbiyopi tedavisinde yüksek teknolojili yerleri tercih etmekte yarar vardır.
Bunların yanı sıra tedavinin yapılacağı hastanenin sterilizasyonu ve doktorun deneyimi çok önemlidir. Çünkü bu tür ameliyatlar gelişkin bir deneyim gerektirir.
Bu ameliyatlarda çok özel bir mercek kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanılacak merceğin kişiye uygun olarak doğru hesaplanması oldukça önemlidir. Bütün bunlar, başarılı bir presbiyopi ameliyatının başarısı için önemli unsurlardır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Presbiyopi ameliyatı olmak istiyorum Konya'dan gelececeğim ücretini öğrenmek istiyorum... devamı