Dünyada numara düzeltme ameliyatları gözün iki tabakasına yapılabilmektedir. Birincisi, en dıştaki tabaka yani korneadır. Buraya lazer tedavisi yapılır.
Bunun dışında bir de gözün içerisine yapılan ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlarla gözün içine mercek konulur ya da gözün içindeki mercek çıkarılarak onun yerine mercek konulabilir.
Yakın görme sorunu, korneada yapılan ameliyatlarla tam olarak düzeltilemez. Bu nedenle son yıllarda en çok uygulanan yöntem, gözün içerisindeki merceği alıp, yerine bir mercek koyma ameliyatıdır.
Bütün mesafeler gözlüksüz
Bu ameliyat, aslında katarakt ameliyatıyla aynıdır. Damlayla yapılır ve zor bir ameliyat değildir. Yaklaşık 10-15 dakika sürer. Bu ameliyatla gözün içindeki mercek alındıktan sonra yerine multifokal lens denilen özel bir mercek konulur.
Bu lensin bir özelliği vardır. Üzerinde bulunan çizgilerin üzerine görüntü ve ışınlar düştüğü zaman ikiye ayrılır. Bunlardan yarısı uzak, yarısı yakın noktaya gider.
Mercek takıldıktan sonra, hastanın numarası da tam olarak sıfırlanırsa, hastanın uzak görmesi gözlüksüz hale gelir. İkinci olarak yakın görmesi gözlüksüz hale gelir. Ayrıca son dönemdeki yeni tasarımlarla orta mesafe de gözlüksüz hale gelebilmektedir.
Ameliyat öncesi tetkikler
Ayrıca bu ameliyat yapıldıktan sonra, bu hastaların yaşamı boyunca katarakt olmaz. Çünkü zaten yapılan ameliyat katarakt ameliyatının aynıdır. Bunun yanı sıra, bu hastalarda bir daha numara değişikliği de söz konusu olmaz.
Bu nedenle şu anda yakın görmede kalıcı olarak uygulanabilecek en önemli teknoloji, multifokal göz içi lens implantasyonudur.
Ameliyat öncesi tetkiklerin çok doğru yapılması gerekir. Hastanın gözünün haritasının çekilmesi gerekir. Bu haritada bir astigmat olup olmadığına, varsa nasıl tedavi edileceğine bakılmalıdır.
Daha da önemlisi, gözün içine takılan merceğin numarasının doğru tespit edilmesidir. Bu alanda çok ileri düzeyde cihazlar kullanılır. Gözün uzunluğu ve eğriliği ölçülür. Buna göre de ileri düzeydeki formüllerle hesaplamalar yapılır. Çünkü herkese takılacak numara aynı değildir. Herkes için farklı numaraların tespiti, ameliyatın başarısını getirir.
Uygun ortamın sağlanması
Bunların dışında muayenehanenin sterilizasyonu ve cihazlar da çok önemlidir. Halk arasında lazerli ameliyat olarak bilinen fako yönteminde fako cihazları oldukça önemlidir.
Ayrıca ameliyat sonrası bakım da son derece önemlidir. Örneğin ameliyattan sonra herhangi bir numara kalırsa, 2-3 ay geçtikten sonra o numaranın da lazerle düzeltilmesi gerekir. Bu tür ameliyatların, bu cihazların hepsinin bulunduğu bir yerde yapılmasında fayda vardır.
Burada en önemli faktörlerden biri de, doktorun deneyimidir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhaba küme tipi bas agrisi var acaba radyofirekans yontemini nerede yaptirabilirim hesapli ve güvenilir olarak... devamı