Probiyotik bakterilerin, yoğun bakım hastalarının enfeksiyon kapma riskini azalttığı bildirildi.

Çinli hekimler, sonuçları Critical Care dergisinde yayımlanacak araştırmalarında, ağır beyin hasarı ile yoğun bakımda tedavi gören, solunum cihazına bağlı 43 hastayı kullandı.

Bilinçleri kapalı olan yoğun bakım hastalarına mide sondası üzerinden probiyotik bakteriler veren uzmanlar, bu hastalarda vücudun savunma sisteminin güçlendiğini gördü. Düzenli olarak probiyotik preparatlar verilen hastaların, verilmeyenlere oranla daha nadir bakteriyel enfeksiyonlara yakalandığı tespit edildi.

Ağır kafa ve beyin travmalı hastalarda özellikle vücudun savunma sistemi zayıflıyor, hasar gören beyin ayrıca enfeksiyon oluşumunu teşvik eden maddeler salgılıyor.

Düzenli olarak probiyotik bakteriler verilen hastalarda bu olumsuz durumun 15 gün sonra ortadan kalktığını belirten bilim adamları, bu hastaların immün sisteminin artan şekilde interferon ve interlökin ürettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Ayşe SERDAROĞLU

sayın hocam kızım tay-sachs hastası bu hastalıgın kordon kanı vekök hücre nakli ile tedavisi mümkünmü kızım şuanda 3 yaşında ve yogun bakımda yatmakt... devamı