Çatlamış dudak şikayetini çok sık mı yaşıyorsunuz? Dudaklarınız kuru ve çatlak mı? Dudaklarınız her zaman yorgun ve sağlıksız mı gözüküyor? Dudaklarınızın çatladığının fark edilmesini istemediğinizden güzel gülümsemenizi ellerinizin arkasına mı saklıyorsunuz?

Üzülmeyin; bunlar hepimizin başına geliyor.

Çoğumuz yüzümüzün bu en çekici bölümü, dudaklarımızı ihmal etmeye meyilliyizdir ve ancak sorun belirgin hale geldiğinde dikkate almaya başlarız.

O zaman geldiğinde da, dudaklarımızda rahatsız edici bir kalıntı bırakmaktan başka bir işe yaramayan, ne silebileceğimiz ne de yalayıp yutabileceğimiz ucuz dudak merhemlerini kullanırız.

Ne yapıyoruz? Bütün yıl boyunca görkemli bir pürüzsüzlüğe sahip bir çift dudağa sahip olduğumuzdan nasıl emin olabilir?

İşte sizin için birkaç ipucu:

  • Herhangi bir dudak bakımı ürünü alırken, içeriğinde şu maddenin olup olmadığına dikkat edin: parafin yağı. Bu bir dudak merheminde kullanılabilecek en kötü maddedir çünkü tüm yaptığı dudaklarınızda yağlı bir tabaka bırakmaktır. Başka bir sebep: Bu madde araba pillerindeki paslanmayı yavaşlatmak için kullanılan başlıca maddelerden biridir ve ham petrolden yapılır! Dolayısıyla,  sevdiğiniz dudak merheminin bu zararlı maddeyi içermediğinden emin olun.
  • Dudak bakımı ürünlerinde aktif madde olarak kullanılan meyvelerden elde edilen katı yağların değeri küçümsenemez. Örneğin kakao, zeytin, ahududu, karite ve mango yağı olmak üzere bu tarz ürünler geniş bir katı meyve yağı çeşitliliği söz konusudur. Yağların dudak bakım ürünlerini yanlış kullanmaktan ya da hava koşullarından doğmuş dudak çatlaklarını iyileştirmeye başlama kabiliyeti vardır. Yağlar ayrıca dudakları güzelce yumuşatma, nemlendirme ve pürüzsüzleştirmede etkin bir role sahiptir. Daha da önemlisi, yağlar yaşlanma nedeniyle oluşan bozulmaları kontrol altına almaya yardım eder.
  • Merhemin esasının bal mumu, ya da palmiye ağacından elde edilen bir madde olan brezilya balmumu içeren ürünler alın. Bunlar dudaklarınızı doğal yollardan pürüzsüz tutan ayrıca doğal birer nemlendirici rolü oynayan maddelerdir.
  • Sıvı yağlar dudak bakımı ürünlerinin diğer başlıca maddesidir. Tıpkı katı meyve yağları gibi, geniş bir sıvı yağ çeşidi mevcuttur. Bu tür yağlar dudak bakımı ürününüzün başlıca maddesiyse, pürüzsüz ve hoş görünen dudaklara sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Dudak bakımı ürününüzde şu yağların olup olmadığına bakın: karanfil yağı, E vitamini, nar çekirdeği yağı, hindistancevizi yağı ve ayçiçeği çekirdeği yağı. Yağlar cilt ve dudak bakımında önemli bir rol oynarlar ve düzenli kullanıldıklarında, dudaklarınız sağlıklı, nemlendirilmiş ve sorunsuz görünecektir.

 

Haydi ne bekliyorsunuz? Yarının güzel ve pürüzsüz dudaklarına sahip gururlu kişi olmaya bugünden başlayın!

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı