Yağlı saçların rahatsız edici bir hissi vardır, üstünde bir yağ tabakası varmış gibi görünürler. Kalın ve gür olan saçlar aşırı yağlanmanın ağırlığını taşıyarak normal görünümünü koruyabilir veya problem yaratmayabilir ancak ince ve düz olan saçlar yağlandığında şekillendirilmeleri zordur. Eğer bir günde yağlanan saçlarınız varsa saç bakım rutininize yapacağınız bir takım değişiklikler problemi çözmeye yardımcı olabilir.

Yağlı saç derisi bir günde yağlanan saçların sebeplerindendir. Saç derisinde sebasöz bezler yani yağ bezleri bulunur. Bunların ürettiği yağ ya da sebum saçlarınızı doğal bir şekilde nemlendirir ve korur. Bu yağ bezleri normalde olmaları gerektiğinden daha aktif iseler saçlarınız için fazla yağ üretirler. Yağ, saç derinizde çok hızlı oluştuğunda kepek veya seboreik dermatit problemi yaşamanız da olasıdır. Yağlı saç derileri veya seboreik dermatit için özel olarak üretilen ilaçlı şampuanları kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin çinko pritiyon içeren şampuanlar problemin çözülmesine yardımcı olabilir ve saçlarınızda yağlanmayı kontrol altına alabilirler.

Ağır kremler saçınızı ertesi gün yağlı ve güçsüz hale getirebilirler. Bazı pomadlar, saç derisindeki kaşıntı ve kepek gibi problemlerini çözmek için kullanılırlar. Dolayısıyla saçlarınız yağlanıyorsa bile bunları kullanmayı bırakmak istemeyebilirsiniz. Ancak daha hafif formüle sahip alternatif ürünleri araştırmak mantıklı olabilir. Saç derisi probleminiz için uygun şampuanlarla saçınızı düzenli olarak yıkarsanız ağır kremlere ihtiyacınız azalacaktır. Ayrıca yağlı şekillendirici spreylerin, jölelerin ve köpüklerin kullanımını da azaltabilirsiniz.

Saçınız yağlı olduğunda biriken yağı temizlemek için düzenli olarak yıkayın. Ancak saçınızdan çok saç derinizi temizlemeye özen gösterin. Bunun kolay bir yolu, şampuanlama ve yıkama işlerini avucunuzla değil parmak uçlarınızla yapmaktır. Yağ birikmesini kontrol edecek kadar sık yıkayın ancak yağ bezlerini aşırı üretime sokacak kadar da fazla saç yıkamaktan kaçının. Bunun doğru sıklığını bulmak için deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekecektir.

Saçı yıkadıktan sonra saç kremi kullanmak saçın yumuşak olmasını sağlar. Ancak çok sık saç kremi kullanmak saçta kalıntıların birikmesine, saçın yağlı ve güçsüz görünmesine yol açar. Bir günde yağlanan saçlar için bu ürünleri olabildiğince az kullanın ve kullanma talimatlarına uymaya özen gösterin.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı