Saçkıran mantarlardan kaynaklanan bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur. Her insanda, hatta hayvanlarda bile olabilir ve genellikle sıcak, nemli deride meydana gelir. Enfeksiyon meydana geldiği zaman mantar sporları üretilir ve temas halinde olan başka insanlara kolayca bulaşabilir.

Saçkıran genellikle kafa derisinde, eller ve parmaklarda, tırnakların içinde ayaklarda ya da ayak parmaklarında olmak üzere derinin herhangi bir bölümünde meydana gelebilir.

Bu durum, mantarı vücudun başka kısımlarına yayılmadan ya da başka insanlara bulaşmadan önce öldürmeyi gerekli kılar. Mantar şekillendiğinde kırmızı halka şeklinde bir döküntü halinde görülebilir, derinin dış kısmı kurudur ve halkanın içi soluk renklidir.

Saçkıran, bulaştığı insanlarda oldukça kaşıntılı ve rahatsızlık verici olabilir. Ayrıca kaşımak, onun vücudun diğer bölümlerine yayılmasına yol açabilir. Neyse ki saçkıran tedavi edilebilir ve mantar sporlarından kurtulmak için birkaç yöntem kullanılabilir.

Belirtilerinizin yoğunluğuna göre saçkırana çare aramaya başlayabilirsiniz. Eğer belirtiler hafifse çok güçlü ilaçlar içermeyen bir tedavi arayabilirsiniz. Rahatsızlık veren belirtileri hafifletmek için tentürdiyot, pişik merhemi, tuz ve sirke kullanarak evde tedavilerle işe başlayabilirsiniz.

Eğer bu ev çözümlerinin yararsız olduğunu hissediyorsanız özellikle bu durum için formüle edilmiş merhemleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir doktor tarafından reçete edildikten ve ne kadar süre kullanmanız gerektiği söylendikten sonra, enfeksiyonun iyileşmesi için, verilen süre boyunca bu kremleri düzenli olarak sürmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Ayrıca enfeksiyonun etrafınızda bulunan insanlara ve hayvanlara bulaşmaması için bazı önlemler almalısınız. Evcil hayvanınızın hastalığı kapmaması için önlem olarak bir süre onu kendinizden uzak tutmanız gerekir. Hastalık kolayca yayılabildiği için fiziksel teması da sürdürmemelisiniz.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Hocam ben 49 yasında bayanın dizilerinde kemik iliği odemi var mr çekildim şunlar yaziyor suprapetellar burada ve ekleme effüzyon. artmıştır femur med... devamı