Saçlarınızın  Canlı ve Harika Görünümünü Korumak için NemlendirinSiz de çoğunluktan biriyseniz saçlarınızın cansız ve kolay kırılır olmasını istemiyorsunuzdur.

Bu tarz bir durum saçlar yeterince nemlendirilmediğinde meydana gelir. Saçlardaki nem kaybı pek çok farklı sebeple oluşabilir.

Güneş saçların nemini kaybettirir ve böylece saçlarda nem kaybı yaşanır.

Klorlu suyla ya da denizde uzun süre yüzüyorsanız da saçlarda nem kaybı yaşanabilir.

Göreceksiniz ki kış ayları saçlarınızı mahvediyor çünkü soğuk havada dışarıda zaman geçirmek saçları kurutur. Saçların nemini geri kazandırmanın çeşitli yolları vardır ve bunları uygulayarak saçlarınızın doğal ışıltı ve parlaklığına yeniden sahip olabilirsiniz.

Şampuanla nemlendirin

Saçlarınızı canlandırma işine iyi bir nemlendirici şampuanla başlayın. Şampuan seçiminizi yaparken dikkatli olun çünkü şu bir gerçek ki bazı şampuanlar saçın yağ ve nemini kurutabilir.

Kuruluk için yapılmış olduğundan emin olduğunuz şampuanı almak için bütün etiketleri okumalısınız.

İçeriğinde alkol bulunan şampuanları almaktan kaçınınız. Alkolün asıl yapacağı şey saçlarınızı kurutmak olacaktır. Kuru saçlara yönelik yapılmış bir şampuan her bir saç telindeki nemi tutarak saçların nemlenmesini sağlayacaktır.

Derinlemesine Nemlendirme Bakımı

Özellikle kuru saçlara yönelik yapılmış şampuanınızı kullanmaya başladıktan sonraki ilk adımınız derinlemesine nemlendirme bakımı yapmaktır. Bu bakımın saçlarınızda en az on beş dakika bırakılması gerekir.

Nemlendirici bakımı bu kadar süre saçlarınızda bekletmek saçların bakım içindeki bütün protein ve yağları emmesine süre tanıyacaktır.

Bu tarz bakımlar saçlarınızı ipeksi bir doku kazandırarak hayata geri döndürecektir ve böyle bir bakımı haftada yaklaşık bir kez yapmanız yeterlidir.

Kaçınılması gerekenler

En son sıcaklık derecesine ayarlanmış bir saç kurutma makinesi kullanmak saçlarınızın kurumasına sebep olacaktır. İllaki bir saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekiyorsa, mümkünse en düşük derecede kullanın. Saçların doğal bir şekilde kurumaya bırakılması yapılacak en iyi şeydir.

Kesinlikle yapmamanız gereken bir diğer şey saçlarınız ıslakken fırçalamaktır. Bu saçlarınızın kopmasına ve kırık oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumun oluşmasını engellemek için saçlarınızı dişleri geniş aralıklı bir tarak kullanarak tarayın.

Beslenme ve saçlarınız

Bazen yedikleriniz saçlarınızın sağlığını etkileyebilir. Vücudunuzda yağ asitleri eksikliği varsa bazen saçlarınız cansız ve kuru hale dönüşebilir. Vücudunuzun bu ihtiyacını geri kazanmak için ton balığı, uskumru balığı, zeytin ve kuruyemiş gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

Ayrıca saçların neme ihtiyacı olduğunda içinde silis bulunan yiyeceklerin tüketilmesi de faydalı bir şeydir. Silisi patates ve salatalıktan temin edebilirsiniz. Bir de saçlara faydalı,  pek çok vitamin barındıran proteinli gıdalar tüketmeyi de unutmayın.

Saçlarınızı nemlendirmek için bu kolay önerilerin bazılarını bir deneyin ve göreceksiniz ki saçlarınız yine eskisi gibi harika olacak.

İLGİLİ MAKALE

Saçı Besleyen 10 Gıda

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı