Saçlarımın Uzun Olmasını İstiyorumGünümüzün modern dünyasında bile bir kadın, ihtişamla ışıldayan uzun saçlara sahip başka bir kadın gördüğünde kıskançlıkla bakar.

Kadınların çoğu uzun saçlara sahip olmak ister fakat az sayıdaki şanslı, sağlıklı ve güzellikle taçlandırılmış o uzun saçlara sahiptir.

Uzun ve gösterişli o saçlara sahip olmak için yanıp tutuşanlar için birkaç saç gerçeği ilerleyen satırlarda.

Saçların uzaması çeşitli faktörlerden etkilenir. Uzun ve sık saçların aileden miras olduğunu belirtmek yanlış olmaz çünkü genler bu konuda önemli bir role sahiptir. Saçları yöneten diğer etkenler vücudun ürettiği hormon ve sitokinlerdir.

Vücut tarafından üretilen bu doğal kimyasalların değişen seviyeleri saç uzamasını artırır yahut yavaşlatır.

Vücudun hormonal dengesinin sağlıklı uzun saçlara ya da başka bir deyişle uzun saçlara sahip olmanın ilk adımı olduğunu söylemek pek de yanlış bir ifade olmaz.

Saçların uzama hızı gen ve hormonsal denge gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saçlar ayda yaklaşık 1 santimetre uzar, bu da yılda yaklaşık 12 santimetre ediyor. Dolayısıyla kısa saçlı bir kişinin saçlarını beline erişecek uzunluğa getirmesi 4-5 yılını alabilir.

Kişinin genel sağlık durumu saçların uzamasını etkileyen önemli bir faktördür. Sağlıklı bir beslenme takip eden sağlıklı bir bireyin daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olması kaçınılmazdır çünkü hormonları ve sitokinleri doğru şekilde çalışmaktadır.

Bu durum beslenme şeklinin kişinin saçlarının uzamasında rolü olduğunu akla getirecektir. Belli başlı bazı gıdaların tüketilmesi saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Kişinin sağlığı beslenme şekline bağlanabilir. Sağlıklı ve besin çeşitliliği açısından zengin bir beslenme sağlığın korunmasına fayda sağlayabilir. Doğru hormon seviyelerine sahip sağlıklı bir vücut daha sağlıklı ve uzun saçlar anlamına gelebilir.

Daha sağlıklı saçlar için vücudun A, B kompleksi, C ve E vitamini açısından zengin bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Uzun ve sağlıklı saçlara erişilmesinden sorumlu mineraller; zink, sülfür, potasyum, magnezyum, demir, iyot ve kalsiyumdur.

Meyve sebze tüketimindeki bir artış bu besinlerin alımını da artıracaktır. Daha uzun saçlara sahip olmak için acele edenlere ise vitamin ve mineral takviyeleri tavsiye edilir.

Sağlıklı ve uzun saçların sırrı sağlıklı bir vücutta yatıyor. Sağlıklı bir beden ve sağlıklı saçlar için doğru beslenin. Prenseslerinkine benzer bir görünüm kazandırmak için saçlarınıza nazik ve özenli davranın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı