Çıbanlar genellikle, saçın çıktığı şaft adlı tüp şeklindeki bir ya da birden fazla kıl kökünün staf enfeksiyona (Stafilokokus auerus) yol açması sonucu ortaya çıkar. Bu bakteri türü normalde deri katmanlarında doğal olarak bulunur, endokardit ve pnömoni gibi pek çok ciddi hastalığın sebebi çoğunlukla geniz yollarıdır. Endokardit kalp zarında oluşan bir enfeksiyondur. Staf enfeksiyonlar hastane ortamından bulaşan enfeksiyonların ana sebebidir.    

Çıban ve kan çıbanına yol açan staf bakteri genellikle sıyrık, kesi ya da herhangi bir deri çatlağından vücuda girer. Bu durum iltihaba ve sonrasında yaşlı akyuvar hücreleri, ölü deri hücreleri ve bakterilerin karışımı olan irin toplanmasına neden olur.

Kan çıbanı ve çıban, sağlıklı bireyler dahil herkeste görülebilir. Aşağıdaki özellikler riski artırabilir:

Staf enfeksiyonu taşıyan bireylerle yakın temas

Halihazırda çıban ya da kan çıbanı olan biriyle birlikte yaşıyorsanız staf enfeksiyonuna yakalanma riskiniz yüksektir.

Diyabet

Diyabet vücudun enfeksiyonla, özellikle de ciltteki bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında komplikasyonlara yol açabilir.

Takiben ortaya çıkan cilt rahatsızlıkları

Egzama, akne gibi deri rahatsızlıkları, derinin koruyucu bariyerine zarar verdikleri için bireyi çıban ve kan çıbanı oluşumuna karşı daha savunmasız hale getirir.

Bağışıklığın zayıflaması

Bağışıklık sisteminiz herhangi bir sebepten ötürü zayıflamışsa çıban ve kan çıbanına karşı daha savunmasız hale gelirsiniz.

Çıbanın diğer sebepleri şunlardır:

  • Yetersiz temizlik
  • Giyinirken ya da tıraş olurken derinin sürtünmesi
  • Vücudun genel sağlık durumunun kötü olması

Komplikasyonları:

Çıban ve kan çıbanının genellikle birkaç komplikasyonu bulunmakla birlikte bu komplikasyonlar ciddi olabilir ve şöyle sıralanır:

Sepsis ya da kan zehirlenmesi

Çıbandan gelen bakteri kana yayılabilir ve vücudun diğer bölümlerine de geçebilir. Yayılan bu enfeksiyon sepsis ya da kan zehirlenmesi olarak bilinir ve vücudun derinliklerinde enfeksiyonlara yol açabilir.

Metisiline Dirençli Stafilokokus Auerus (MRSA)

Diğer bir ciddi komplikasyonsa ilaca dirençli staf enfeksiyonunun oluşmasıdır. Hastanelerdeki staf bakterisinin neredeyse yarısı yaygın kullanılan çok sayıdaki antibiyotiğe karşı dirençlidir.

Apse

Beyin apsesi.

 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Benim sol kalçamın az üstünde çıban çıkmaktadır ve sağlık ocağına gittim ilaç verildi meğrem vesayre ama alamıcaklarını söyledi bende 5 gün a... devamı