Daha İyi Seks

Daha İyi Sekse Doğru: Ye, Egzersiz Yap, Gevşe ve Uyu

Daha iyi seks yalnız tekniği içermiyor. Zinde bir zihin ve vücut, yatak odası oyunlarından aldığınız zevki arttırabilir.

Daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi düşündünüz ama daha bunu yapmaya zaman ayırmadınız mı? İşte size olası bir özendirici: Uzmanlar zihinsel ve fiziksel olarak zinde insanların iyi seks yaşamlarına sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

  • Yiyecekler sizi havaya sokabilir mi?
  • Libidonuzu yükseltecek birkaç ipucu daha
  • Uyku: Seksi ve kilo vermeyi pekiştiriyor

Psikologlar, kendinizi iyi hissediyorsanız, seks yaşamınız da dahil ilişkiler hakkında iyi hissetmek için daha iyi bir yerde olduğunuzu düşünüyor.

Bir başka deyişle, kişi kendisini iyi hissetmediğinde ve bezgin olduğunda bunun seks yaşamının kalitesi üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkisi olabilir.

Bunlar tamamen sezgisel gelebilir ama çoğu insan daha zinde bir akıl ve vücuda giden yolun engebeli olduğunu düşünür, özellikle buna kilo vermek, bir egzersiz programına başlamak, stresi azaltmak veya yeterince uyumak dahilse.

Ama tek büyük ödül daha iyi görünmek ve hissetmektir ki bu da iyi, romantik ve duygusal aktiviteler için tartışmasız bir artı.

Yemek

Doğru Yiyin

Dengeli beslenme ve yatak odası performansı arasında kanıtlanmış bir bağlantı yoksa da kötü beslenme muhtemelen seksi bozabilecek sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Çalışmalar, çok az kalori alan hayvanların daha zayıf bağışıklık sistemlerine sahip olmaya eğilimli olduklarını gösteriyor. Hastalık zevkli birleşme için büyük bir engel olabilir.

Kalp hastalığınız varsa cinsel faaliyeti baskılayan ilaçlar alıyor olabilirsiniz veya kalp krizi geçirmekten korkabilirsiniz. Gribiniz, yüksek ateşiniz varsa ya da sadece iyi hissetmiyorsanız bu tür şeylerden herhangi biri sizi geri püskürtebilir.

Kısaca, iyi görünür ve iyi hissederseniz seksi hissedersiniz.

Bunu yapmanın bir yolu genel olarak dengeli beslenmek ve her gün egzersiz yapmak. Bugünün insanlarının çok fazla yemesi ve yeterince faal olmaması ve obezite probleminin gösterdiği gibi bu ikisi el ele gidiyor.

Egzersiz

Şu Vücudu Kıpırdatın

Günde 20 ile 30 dakika ılımlı egzersizi tavsiye eden uzmanlara göre fiziksel olarak aktif olmak doğal bir Viagra desteği olabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapan erkekler ve kadınlar artan arzu seviyelerine sahip olacaklardır. Bunlar artan güvene, artan orgazm olma yeteneğine ve daha fazla cinsel tatmine sahip olacaklardır.

Bu görüşler, egzersiz yapmak için yeterli motivasyon değilse şunu bir düşünün: Araştırmacılar bel genişliği ve bir erkeğin sertleşme bozukluğuna yakalanma olasılığı arasında bir ilişki buldular. Erkeğin bel genişliği ne kadar büyükse sertleşme bozukluğuna yakalanma olasılığı o kadar artıyor (altta yatan kardiyovasküler hastalık riski daha yüksek olduğu için).

Şu Vücudu Kıpırdatına devam…

Daha fazla olumlu takviyeye mi ihtiyacınız var? Çalışmalar düzenli, ölçülü egzersizin erkeklerde sertleşme bozukluğu ve hem erkeklerde hem kadınlarda düşük libido gibi önemli cinsel problemler üzerinde olumlu faydasının olabileceğini göstermekte.

Uzmanlar bunun mantıklı olduğunu çünkü sertleşme bozukluğunun sebebinin çoğunlukla penise zayıf kan akışı olduğunu ve egzersizin vücudun vücut genelinde kanı pompalama ve dolaştırma yeteneğini iyileştirebildiğini söylüyor.

Aynısı kadınlar için de doğru olabilir. Austin’deki Texas Üniversitesinde bir çalışmada cinsel içerikli bir film izleyen fiziksel olarak aktif kadınlarda vajinaya kan akışı aktif olmadıkları zamana göre yüzde 169 daha fazlaydı.

Ve başka iyi haberler de var. Egzersiz, vücudun cinsel uyarı için önemli hormonların salınımını arttırabiliyor, aerobik kapasiteyi ve kas kuvvetini arttırabiliyor ve kişinin öz vücut imgesini canlandırabiliyor ki bunların hepsinin çarşaflar arasındaki oyuna faydası kesindir.

Uyku

Tatlı Rüyalar

Çoğumuz için iyi bir sevişme enerji ve uygun ruh hali gerektirir- uykulu veya yorgun olduğumuzda tehlikeye girebilecek unsurlar.

Uyku ile daha iyi seks arasında doğrudan bir ilişki yoksa da 2002’de yürütülen bir anket insanların duygu durumlarının, kestirdikleri sürenin miktarından etkilenebildiğini göstermekte.

Altı saatten az uyuyan insanlar sekiz saatten çok uyuyanlardan daha fazla yorgun, stresli, üzgün ve kızgın olduklarını bildirme eğilinmindeler. Diğer yandan daha az uyku problemi olanlar ‘enerji dolu’, ‘rahat’ ve ‘mutlu’ olduklarını bildirmeye eğilimli.

Uyku uzmanları, kronik uykusuzluk hastalarının seks için sadece fiziksel olarak yorgun olmadıklarını aynı zamanda azalmış libido bildirdiklerini söylüyor.

Maalesef daha düşük seks güdüsü, yorgunluk ve suratsızlık uyku yoksunluğu ile dert edilecek en son şeyler. Araştırma yeterince şekerleme yapamayanlar için aşağıdaki olasıklıkları gösteriyor:

  • Daha fazla kaza yapmaya meyilli olmak. Yetersiz uyku algıyı ve motor becerileri etkiler.
  • Daha zor kilo vermek. Yeterince uyumamak vücudun karbonhidratları metabolize etme yeteneğini etkileyebilir.
  • Hormonal veya metabolik bozukluk olasılığında artma, ki bu da dolaylı olarak sizi tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi tıbbi sorunlar için riske sokabilir.

Bütün bu sonuçlar kişinin seks yaşamına sürgü çekebilir.

Uzmanlar, haftada yarım saat veya daha fazla bile olsa toplam uyku sürenizi arttırmaya çalışmayı tavsiye ediyor. Deneyin ve seks yaşamınızı nasıl etkilediğini görün.

Gevşeme

Gevşeyin

Beyin, en önemli cinsel organ olabilir. Belirli yiyeceklerin cinsel maharetler üzerindeki etkileri hakkında inançların kök salıp yeşerdiği yer belki de zihin, bilimadamları diet ve erotik zindelik arasında doğrudan herhangi bir bağlantıyı inkar ediyorken bile.

Gevşeyin devam…

İnsanlar zihinlerinde egzersizin vücutları üzerindeki etkilerini beğendikleri zaman kendine güvenli hissederler. Yeterince uyuduklarında mutlu ve enerji dolu hissettikleri yer de burasıdır.

Yine de beynin içsel işleyişleri de bir insanı yatak odası eylemlerinin zevkleri üzerine odaklanmaktan alıkoyabilir.

Gerçekten sağlıklı ve zevkli bir cinsel yaşama sahip olmak için işi kapı dışarı ediverebilmelisiniz; çözülüp gevşeyebilmeli ve hazzı yaşayabilmelisiniz. Bu, geçici olarak patronunuzun ne dediğini, ajandada ne olduğunu, hangi faturaların ödeneceğini ve çocukların neye ihtiyacı olduğunu unutabilmek olduğu anlamına geliyor.

Bazı çiftler, ilişkiden zevk alamayacak ve hatta ilişkiye giremeyecek kadar stresli ve meşgul olabilirler ama seks gevşeme ve zaman ister.

Seks siz ve partneriniz için ne kadar önemli? İlişkiniz için hayati öneme sahipse onu programınıza sokmanın bir yolunu bulmalı ve kendinizi daha az stresli veya yorgun kılmak üzerinde çalışmalısınız.

Tavsiyeler, meşgul yaşamınızından bazı faaliyetleri çıkarmayı, işleri birilerine havale etmeyi (bir ortağa vermeyi ya da bunları yapacak birini tutmayı) ve her bir faaliyete harcanan sürede genel bir kesinti yapmayı içeriyor.

Gevşemek için 5 ile 30 dakikayı ya yürümeye, meditasyon yapmaya, sıcak bir banyo almaya, yoga yapmaya ya da kendi başınıza oturmaya ayırmanız öneriliyor. Bu süre kişisel bataryaların şarj edilmesine yardımcı olabilir ve işiniz, aileniz ve seks yaşamınız arasında geçişler yapmanıza yardım edebilir.

Sağlıklı yaşamanın gerçekten faydaları olabilir. Dengeli beslenir, düzenli egzersiz yapar, yeterince uyur ve gevşemek için zaman ayırırsanız çarşaflar arasındaki yaşamınızın iyileşme şansı yüksek.

Elbette hiçbir garantisi yok. Ama uzmanların söylediği gibi hepsi gerçekten iyi bir temel oluşturuyor.

Uzmanlar, ‘Stres yönetiminde, önceliklerinizi belirlemede ve kendinize iyi bakmada iyi bir temeliniz varsa bunun üzerine diğer insanlarla ilişkileri ve hoş bir seks yaşamını inşa edebilirsiniz,’ diyor.

Op. Dr. Tolgay ŞATANA

Hocam yaklaşık bir yıl önce sol dizimde olusan agri nedeniyle mr çekildi. Menisküs zedelenmesi dendi. Egzersiz verildi. Uyuyorum egzersizlere ancak ... devamı