Sinüs enfeksiyonu veya akut sinüzit gözlerin ve burnun etrafındaki sinüslerin iltihaplı, yangılı ve şişkin olmasına sebep olur. Şişme akıntı yollarının tıkanmasına yol açar ve mukus birikir. Tıkalı olabilirsiniz, başınız ağrıyabilir, ateşiniz çıkabilir. Eğer sinüzit durumunda egzersiz yapmak istiyorsanız, bazı önerileri dikkate aldığınız sürece bunun bir mahsuru yoktur. Bazı yoga pozisyonları durumun iyiye gitmesini bile sağlayabilir.

Sinüzit burunda, sinüslerde ve boğazda enflamasyona yol açar. Mukusun normal akışını engellediğinden tıkanıklık, ağrı, basınç yaratabilir. Sinüsler tıkandığında nemli ortam mikropların üremesi için uygun bir ortamdır. Tıkalı sinüslerde hapsolan mikroplar enfeksiyona ve burundan koyu kıvamlı sarı veya yeşilimsi bir akıntıya sebep olurlar. Akut sinüzit bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonu sonucunda gelişebilir. Bazı medikal durumlarda sinüs enfeksiyonu riskini artırır.

Nasıl hissettiğinize bağlı olarak zayıf ila orta şiddette egzersiz ateşiniz yoksa uygundur. Egzersiz adrenalin salgılanmasını sağladığından rahatlama yaratabilir. Adrenalin kan damarlarının kasılmasını sağlayarak sinüslerdeki şişmeyi azaltabilir. Belirtiler boynun üstünde kalıyorsa (burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi) egzersiz yapın. Boynun altına inen göğüste rahatsızlık, öksürük veya mide sorunları gibi belirtiler varsa egzersiz yapmayın. Ateşiniz varsa, çok bitkinseniz veya kaslarınız ağrıyorsa egzersizi erteleyin. Vücudunuza dikkat edin ve belirtileriniz kötüleşirse egzersiz yapmayı bırakın.

Yoga duruşları ve nefes egzersizleri sinüs problemleri için alternatif bir terapi yöntemi olabilirler. Çünkü vücudu ve zihni sakinleştirirken nefes almayı ve dolaşımı iyileştirirler ve vücudun iyileşmesine yardımcı olurlar. Kedi pozu, çocuk pozu, baş dize, diz göğse ve yatarak twist gibi duruşları öncelikli olarak deneyebilirsiniz. 

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

kulağımdan tık tık diye ses geliyor hocam acaba nedendir ben su kaçtığından şüpheleniyorum bi de aşırı bir sinüzit rahatsızlım var sinüzitin kesin b... devamı