Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sıtmayla ilgili raporunda, geçen yıl çoğu Afrika'da olmak üzere sıtmadan 655 bin kişinin öldüğü, ölenlerden yüzde 86'sının 5 yaşın altındaki çocuklar olduğu belirtildi.

Raporda geçen yıl yüzde 81'i Afrika'da olmak üzere 216 milyon sıtma vakasına rastlandığı kaydedildi.

2000'den bu yana sıtmadan ölümlerin yüzde 26 azaldığını belirten DSÖ, bunun büyük bir ilerleme olduğunu, ancak belirlenen hedefin gerisinde kalındığını vurguladı.

Sıtmadan etkilenen 99 ülkeden 43'ünde 10 yılda vakaların yarıdan fazla azaldığı belirtilen raporda, Avrupa'da geçen yıl sadece 176 vakaya rastlandığı ifade edildi.

Raporda, sıtma riskiyle daha fazla karşı karşıya olan 1,2 milyar kişinin çoğunun (yüzde 47) Afrika ve Güneydoğu Asya'da (yüzde 37), sıtmadan etkilenme riski az olan 2,1 milyar kişinin yüzde 94'ünün ise Afrika dışında yaşadığı bildirildi.

Sıtmadan ölümlerin yüzde 60'ının Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Burkina Faso, Mozambik, Fildişi Kıyısı ve Mali'de olduğu da vurgulandı.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam selamualeyküm 23 yaşında bekarım. 8 ay önceki tahlillerim çok iyiyken bugün ki tahlillerim canımı çok sıktı. Spermiogram sonuçları şu şekilde: Y... devamı