Aktif bir hayat yaşamaya, besleyici bir diyet sürdürmeye ve sağlığınıza dikkat etmeye çalışırken dişlerinizin sağlığını da göz ardı etmemelisiniz. Dişleri fırçalamanın ve zaman zaman diş ipi kullanmanın dişleri sağlıklı kılacağını düşünseniz de aslında vücut dişlerin sağlıklı ve güçlü kalması için farklı vitaminlere de ihtiyaç duyar.

D vitamini dişlerin sağlığı için çok önemli bir vitamindir. D vitamini vücudun kemik ve diş yapısına kattığı kalsiyumu emebilmesi için mecburidir. D vitamini kandaki kalsiyum seviyelerini dengeler ve vücudun kalsiyumu kullanabilmesini sağlar.  Eğer seviye düşerse vücut dişler ve kemiklerden kalsiyum çekmeye başlar, bu da yapılarının daha zayıf ve daha az yoğun olmasına yol açar.

K vitamini vücut tarafından öncelikle olarak pıhtılaşma için kullanılır. Ancak K vitamini ayrıca kemik mineralizasyonu için de kullanılır ve kemiklerle aynı minerallerden yapıldıkları için bu durum dişleri de etkiler. K vitamini eksikliği dişlerin zayıflamasına yol açar ve genellikle beslenmedeki bir yanlıştan değil bir hastalıktan kaynaklanır. K vitamini eksikliği diş temizliğinden sonra diş etlerinin de kolayca kanamasına sebep olur.

B vitamini ailesinde tiyamin, riboflavin, niyasin, B6 vitamini, B12 vitamini ve folik asit gibi vitaminler bulunur. Bu vitaminler genel olarak vücudun yemeği enerjiye çevirmesinde ve kırmızı kan hücrelerini oluşturmasında etkilidir. Ancak B vitamini eksikliği ağzı ve dişler etkiler. Dişleri zayıflatabildiği gibi dilde yanma ve şişlik hislerine yol açıp yutkunmayı zorlaştırabilir.

Cilt güneş ışınlarına maruz kaldığında vücut D vitamini üretir. Eksikliği durumunda takviye alınabilir veya her gün güneşte 10 dakika geçirilebilir. Vücut bağırsaklarda K vitamini oluşturur ancak yeşil yapraklı ve sebzeler ve brokoli gibi kaynaklardan da alınabilir. B vitamini ise etlerden sebze meyvelere kadar birçok besinsel kaynakta mevcuttur. 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı