Şizofreni teşhisi endişe verici olabilse de sorunu göz ardı etmek hiçbir şeyi çözmez. Tam tersi olabilecek en hızlı şekilde tedaviye başlamak en doğru tercihtir. Şizofreniyle ilgili sosyal stigmanın moralinizi bozmasına izin vermemelisiniz. Doğru tedavi ve kendi kendinize yapabileceklerinizle normal bir şekilde hayatınıza devam edebilir hatta belirtilerden bile kurtulabilirsiniz.

Şizofreni tedavisi genellikle ilaç kullanımı, terapi, yaşam tarzı değişiklikleri ve sosyal desteği birlikte içerir. Uzun dönemli tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Çoğu şizofreni hastası iyileşse bile tedaviye devam etmelidir. Bu sayede yeni epizotlar görülmez ve belirtiler tekrar ortaya çıkmaz. Ancak zaman içinde tedavi değişim gösterebilir. Belirtiler hafifledikçe doktorunuz dozlarınızı düşürebilir ve ilaçlarınızı değiştirebilir.

Şizofreni tedavisinde ilaç kullanımı halüsinasyon, delüzyon, paranoya ve düşünce karmaşıklığı gibi psikotik belirtileri azaltır. Ancak kesin ve sürekli bir çare sunmaz. Motivasyon eksikliği, duygusuzluk gibi belirtileri tedavi etmekte daha az etkilidir. Doğru ilaç ve dozu bulmak bir süre deneme yanılmayı gerektirebilir. Bu süreçte sabırlı olmanız tavsiye edilir.

Terapi, bu durumla başa çıkma, stresi yönetme, ilişkileri düzeltme ve iletişimi güçlendirmede size çok yardımcı olabilir. Grup terapileri ise sizinle benzer durumda olan kişilerle bağ kurmanızı sağlar. Onların zorlukları nasıl aştıklarından faydalanabilirsiniz.

Şizofreni tedavisinde kendi kendinize vereceğiniz destek de çok önemlidir. Öncelikle sosyal destek aldığınızdan emin olun. İşinize veya okulunuza devam ederek sosyal hayatta kalın. Bu mümkün değilse gönüllü çalışmaları inceleyin ya da bir destek grubuna katılın. Sosyal olarak ne kadar bağlantılı kalırsanız o kadar iyi hissedersiniz.

Stresinizi kontrol altında tutun. Yüksek stres seviyeleri kortizol hormonunun üretimini artırarak şizofrenik epizotları tetikleyebilir. Sosyal hayatta kalmanın yanında yoga, derin nefes egzersizleri ve meditasyon stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Duygusal ve fiziksel sağlığa faydalarının yanında egzersiz şizofreni belirtilerini hafifletebilir, odağınızı ve enerjinizi güçlendirir, daha sakin hissetmenizi sağlar. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın; bu zor geliyorsa 3 kere 10 dakikalık egzersizler yapın. Kolları ve bacakları çalıştıran yürüme, koşma, yüzme ve dans gibi ritmik egzersizler özellikle tavsiye edilir. 

Bunların yanında yeterince uyumak, alkol, uyuşturucu ve nikotinden kaçınmak, düzenli ve besleyici öğünler yemek de şizofreni hastalarına tavsiye edilen yaşam tarzı değişiklikleri arasındadır.

Uzm. Psk. İlknur YILMAZ

19 yaşındayım kendime şizofreni teşisi koydum bende fazla belirtisi yok ama yinede tedirgin oluyorum napcağımı şaşırmış durumdayım bana yardımcı olu... devamı