Kış aylarında artan bulaşıcı hastalıklara farkında olmadan yakalanabiliriz bu durumu tetikleyen birden fazla faktör vardır. Yetersiz beslenme, hijyen eksikliği, sigara kullanımı ve hava şartlarına uygun giyinmeme gibi temel etkenler soğuk algınlığının oluşmasına zemin hazırlar. Peki, soğuk algınlığından korunmak için neler yapmalıyız?

Hijyene Dikkat

Gün içerisinde nezle veya grip olan kişilerle aynı ortamı paylaştıysanız veya temasta bulunduysanız eve döndüğünüzde ellerinizi yıkamak ve antibakteriyel sıvı sabunlarla arındırmak bakterilerin vücudunuza taşınmasını engeller.


Bol Bol Sıvı Almak

Gün içerisinde minimum 2lt sıvı almak gerekir. Bunun en azından 1,5 lt su diğer kalan yarım litreyi de bitki çayları ile tamamlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Beslenmenize Özen Gösterin 

Gün içerisinde aldığınız gıdaların besin değeri açısından zengin olmasına özen gösterin.Vitaminler ve mineraller bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden gün içerisinde sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.


Kendinizi Sıcak Tutun

Kar, yağmur veya rüzgar sizleri savunmasız bırakmasın. Vücudunuzu sıcak tutacak yünlü kumaşları tercih edin ve evden çıkarken atkı, bere ve eldiven gibi aksesuarlarınızı almayı unutmayın.


Egzersiz Yapın

Bağışıklık sistemini güçlendiren etmenlerden biri de egzersiz yapmaktır. Soğuk havalar sizleri tembelleştirmesin unutmayın ki egzersiz yapmak vücut direncini arttırır ve enerjinizi yükseltir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyi günler hocam ateşli silah yaralanmasından dolayı bağırsak ameliyatı oldum bu ameliyattan penisten sperm gelmemeye başladı daha önceden herşey norm... devamı