Mutluluğu Kontrol Edin

Belirli kokular güçlü duygular uyandırabilir, hatta ruh halini değiştirme gücüne sahiptir. İngiltere?de 4000 kişi üzerinde yapılan çalışmayla mutluluk saçan kokular tespit edildi. İngiliz Doktor Pamela Dalton?a göre; koku ve bellek arasındaki bağ çok güçlü. ?Kokunun geçmişe yolculuk ettirme gücü var. Mutlu olduğumuz özel bir ana, kişiye ya da yere götürerek nostaljik duygular yaşatır.? İşte bizi mutlu eden kokular:

Taze pişmiş ekmek kokusu

Tokken bile insanı cezp eder fırından yeni çıkmış taze ekmeğin kokusu?

Temiz çarşaf kokusu

Sevgi, huzur ve şefkat duygusunu simgeler. Seven ve sevilen kadınları hatırlatır; anne, anneanne, babaanne, abla, eş, sevgili?

Taze biçilmiş çim kokusu

Doğanın kullandığı en etkili parfümdür. İnsanın içinde bahar gibi, yepyeni duygular uyandıran, tazelik ve saflık katar?

Taze çiçek kokusu

Gül, inci çiçeği, karanfil, nergis, gardenya, sümbül, menekşe, hanımeli, lavanta? Hangisinin kokusu insanın ruhunu ele geçirmez ki?

Yağmurdan sonraki koku

Yağmur damlalarıyla birlikte koklar, kokladıkça ruhunu temizlersin? Ruhu kirleten ne varsa alıp götürür, geriye pırıl pırıl bir mutluluk bırakır.

Vanilya kokusu

İştah açıcı kokusuyla akla birbirinden güzel kek, pasta ve kurabiye görüntüsü getirir. Sevenlerin; sevdiklerine sevgiyle yapıp, sevgiyle sundukları? Yani sevginin kokusudur vanilya, insanı sarıp sarmalayan?

Çikolata kokusu

Gaipten çikolata kokusu almayan var mıdır; peşinden sürüklenip en yakın çikolatacıda gözünü açmayan?

Uzm. Dr. Henri Griladze

Üzüntülü haberlere hiç dayanamıyorum iki ayda bir içim sıkılıyor ve yakinlarimdan birinin başına bir şey gelecek mutluluğum bozulacak zannediyordum :(... devamı