Stresle kurdeşen arasında bir ilişki olup olmadığı çok kişi tarafından dile getirilen bir sorudur. İkisi arasında bir nedensellik ilişkisi olup olmadığını öğrenmek isterler. Öncelikle kurdeşenin oluştuğu koşulları anlamak, bu soruya yanıt vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Çoğu kişi, kurdeşenin, mikropların ya da tahriş edici bir maddenin yol açtığı bir enfeksiyon olduğunu düşünür. Diğer yönlere bakan azdır. İşin aslı, kurdeşen enfeksiyon değildir ve kurdeşene mikroplar neden olmaz. Kan plazmasının kan yolundan cilde sızmasıyla ortaya çıkarlar. Bunun doğal bir durum olmadığı ortadadır.

Peki stres kurdeşene yol açabilir mi? Kesinlikle. Stres, çoğu durumda döküntülerin ortaya çıkmasının nedenidir ve pek çok kişi bunun farkında değildir.  Unutulmamalıdır ki, stres tek neden değildir ama önemli bir nedendir. Kurdeşenin bilinen bir diğer nedeni alerjilerdir. Eğer döküntüler,  yılın belirli bir döneminde ortaya çıkıyorsa, alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Ama işin kökenine indiğinizde, aslında alerjinin vücut için bir stres kaynağı olduğunu görürsünüz. Tükettiğiniz yiyecekler de alerjiye neden olabilir. Bazı yiyeceklere ne kadar çabuk alerji geliştirebileceğinizi bilseniz, şaşarsınız.

Kurdeşenin nedenini tanımlarken yapacağınız en önemli şey, bu nedene karşı önlem almaktır. Stres büyük bir problemdir ve kurdeşen dışında sağlıkla ilgili başka sorunlara da  neden olur. Stresi azaltmak, aslında pek çok kişinin önceliği olmalıdır. Evet, stresi azaltmak hiç kolay değil. Çünkü stres büyük ölçüde iş kaynaklıdır ve hayatta kalmak için hepimizin çalışmaya ihtiyacı vardır. Bazen ciddi kararlar almanız gerekebilir. Belki çalışma saatlerinizi azaltabilirsiniz ve part time bir başka işle bunu telafi edersiniz. Ne yaparsanız yapın stresi azaltmak önceliğiniz olmalı. Çünkü stres, kurdeşenden daha büyük hasarlara da yol açabilir.

Eğer, döküntüleriniz alerjik kökenliyse, bu sorunu çözmek daha kolaydır. Eczanelerde satılan alerji ilaçlarıyla bunu kolaylıkla halledebilirsiniz. Eğer yiyecek vb.'den kaynaklandığı açıksa, o zaman eğer  kurdeşen istemiyorsanız söz konusu yiyecekten uzak durmak gerekir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı