Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-1

Tatilden yeni döndüyseniz ve işe tekrar alışamıyorsanız muhtemelen tatil melankolisinden mustaripsiniz. Bu böyle birkaç gün sürerse tatil sonrası sendromuna yakalanmış bile olabilirsiniz. Bu sendrom, işe dönmekten dolayı genel bir huzursuzluk hissiyle tanımlanır. Bu sendroma yakalananlar yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrısı ve kaygı gibi belirtiler gösterir. Ama korkmayın: Alışıldık düzene geri dönüp tatilden sonra moralinizi yükseltmenin yöntemleri var.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-2

Dosdoğru işe dönmeyin Havuz kenarındaki keyif günlerinden sonra hazırolda toplantı moduna geçmek zordur. Araştırmacılar, tatille iş arasında ?yeniden uyum sağlama? süreci bulundurmanızı öneriyor. Tatilden, işe gitmeden hemen önceki gün dönmeniz pek iyi bir fikir değil. Arada bir gün boş bırakmaya çalışın.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-3

Yapmanız gerekenlere çözüm getirin Şüphe yok ki gelen kutunuz, yanıt vermenizi bekleyen epostalar ve bir sürü sesli mesajla dolu olacak. Ama yokluğunuzda biriken işlerin altında ezilmeyin. Bunu gerektiği gibi kontrol edemezseniz tatildeki rahatlamalarınızın hepsi boşa gidebilir. İşe geçmeden önce yarım saatinizi yapmanız gerekenleri planlamaya ayırın. İnsanlara tatilden yeni döndüğünüzü, onlara sırayla, düzenli bir şekilde yanıt vereceğinizi söylemekten çekinmeyin.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-4

Egzersiz alışkanlığınızı koruyun Tatilde nelerden hoşlandığınızı şöyle bir düşünün. Görünüşe göre tatildeyken daha fazla yürüyüşe çıkıp egzersiz yapmaya yatkınız. Döndüğümüzde bunu günlük yaşamımıza sokmak önemli. Egzersiz, sağladığı endorfinlerden dolayı mühim, o yüzden buna zaman ayırın.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-5

Kendinize ait bir zamanınız olsun Tatildeyken kendimize daha iyi bakarız, ya hakkıyla yemek yemek için ya da yıllardır kenarda tuttuğumuz bir kitabı okumak için vakit ayırırız. Tatillerde genelde, gün içinde oturup yemek yeriz. İşe döndüğünüzde bunu sürdürebilirsiniz: Masanızdan kalkıp öğle arasına çıkın. Şirket sizsiz iki hafta idare ettiyse yarım saat daha idare edebilir.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-6

Sıradaki tatilinizi ayarlayın Başka bir tatili dört gözle beklemek tatil sonrası sendromu etkilerini hafifletebilir. Birkaç hafta sonuna kadar yola çıktığınızı bilmek moralinizi yükseltebilir.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-7

İşle ilginizi keserek yeniden şarj olun İnsanların layıkıyla tatil yapmamış gibi hissetmelerinin nedeni, gerçekten tatil yapmamış olmalarıdır! Tatilinizi düşünün. Her saat başı epostalarınız kontrol ettiniz, cep telefonunuzu kapatmakta zorlandınız mı? Bazı şirketler çalışanlarına telefon verir ki tatilde de açık tutmak zorunda hissetsinler. Yaşam-iş dengesi olmalı ve tatiller dinlenip gevşemek için kepenklerin kapalı olduğu bir zaman dilimi lazım.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-8

Tatil düzeninizi değiştirin Araştırmacılar, tek uzun bir tatil yerine birkaç küçük tatile çıkmayı öneriyorlar çünkü bu, iş yaşamına tekrar uyum sağlamanızı kolaylaştırır. Tercihen, bir kerede üç dört haftalık tatiller ayarlamaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, birkaç ayrı tatil ayarlayıp bunları yıl geneline yaymanız tavsiye ediliyor.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-10

Önceliklerinizi yeniden değerlendirin Bazı insanlar tatildeyken televizyon karşısında patates gibi yatmayı yeğlerken bazıları da hayatta ne yaptıkları ve onları nelerin mutlu ettiğini düşünmeye zaman ayırırlar. Gerçekten sevdiğiniz bir şeye dönüyorsanız tatil melankolisi yaşamazsınız. Fakat bu olumsuz duyguları birkaç gün boyunca yaşarsanız o zaman dikkat etmeniz gerekir. Genelde bunlar yaşamınızda değişim için bir istektir.

Tatil Sonrası Sendromunu Yenmek İçin İpuçları-11

Tatilin izlerini sürdürün Tatilden sonra moralinizin biraz düştüğünü fark ederseniz büyülü zamanları az da olsa geri getirebilecek misiniz bakın. Diyelim ki köy kahvaltısını özlediniz. Marketler, organik gıda dükkanları istemediğiniz kadar ürünle dolu. İlle yerinden yemek isterseniz de internetten sipariş verebileceğiniz birçok yer var. Datça balından yemek için Datça?da olmak zorunda değilsiniz!

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Hocam,İst.-Mecidiyeköy'de Düzen Laboratuvarı'nda yeni yaptırdigimiz testte morfoloji % 7 ve DNA hasarı % 41 ve sayı 196 milyon çıktı.Bu ... devamı