Tiroid bezi boyunda, nefes borusunun önünde bulunan kelebek ya da papyon şeklinde bir bezdir. Bu bir endokrin organdır.
Endokrin organ denildiği zaman vücutta hormon üreten bir bez anlaşılır. Bu organ ürettiği hormonu kana verir ve bu hormonlar metabolizmayı düzenleyen başlıca hormonlar olarak görev yaparlar.
Tiroid bezi çok değişik sistemleri etkiler. Ne kadar kilo alınacağı, vücudun ısısı, nemi, derinin nemi, kalbin dakikada ne kadar atacağı, kadınların kaç günde bir adet olacağı, büyük tuvalet alışkanlığının günde kaç defa olacağı gibi çok değişik sistemler üzerinde etkisi olan bir hormondur.
Özellikle kadınları etkileyen yönleriyle ve kilo alıp verme sorunu olanlarda ilk başvurulan parametre, kan şekerinden sonra tiroid bezidir.
Tiroid bezinin tümörleri
Böylesine önemli görevler üstlenmiş olan önemli bir bezin bir de kendi içerisinde çıkardığı iyi ya da kötü huylu tümörleri vardır. İyi huylu olanlarına guatr denir. Guatr, tiroid bezinin özellikle iyot eksikliğine bağlı olarak hacim olarak büyümesine verilen isimdir.
Halk arasında bazen guatrla tiroid aynı anlama gelmek üzere kullanılır. Örneğin guatr bezi şeklinde ifade edilir. Bu yanlış bir kavramdır. Asıl olarak bu tiroid bezidir. Tiroid bezinin büyümüş şekline guatr denir.
Bunun dışında ortaya çıkan başka bir şişlik ya da büyüme tiroid kanseridir. Tiroid kanseri sonuç itibariyle kötü huylu bir tümördür. Kötü huylu demek, bulunduğu yerde tekrarlayabilen, bulunduğu yerde kendisine komşu olan lenf bezlerine sıçrama ya da metastaz yapan, kemik, akciğer gibi bulunduğu organlardan uzak organlara sıçrayabilen hastalık türü demektir.

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı