Türkiye, iyot eksikliği olan bir ülkedir. İyot eksikliği olan ülkelerde bu eksikliği kapatmak için sofra tuzlarına iyot konulur. Birçok ülkede yapılan bu uygulama, 2000 yılından beri Türkiye’de de yapılmaktadır.
Çocuklar bu şekilde doğup büyüyüp erişkin yaşa geldikleri zaman iyot eksikliği yaşamayacakları için, 2020-2030 yıllarda iyot eksikliğine bağlı gelişen guatr, Türkiye’de ortadan kalkacaktır. Bu işin iyi tarafıdır.
İyot ergenlere zarar verir
Ama çocukluk çağını iyot eksikliğiyle geçirmiş olan çocukların anne ve babaları bugün birden yoğun iyotla karşılaştıkları zaman, iyotun tiroidin içinde yarattığı bir iltihaplanma sorunuyla karşılaşabileceklerdir. Bu iltihaplı tiroid de, tiroid kanseri için bir zemin oluşturur.
Yani sağlam bir tiroitten bir tiroid kanseri çıkma riskine göre, iltihaplı bir tiroitten kanser çıkma riski biraz daha fazladır.
Bu kuşkusuz iyotlu gıdaların ya da iyotlu tuzların kanser yaptığı anlamına gelmez. Ama bu ihtimal biraz daha artar. Dolayısıyla günümüzde erişkinlere önerilen şey, yemeklerini tuzsuz pişirmeleridir. Böylece çocukların iyotlu beslenmesi, erişkinlerin ise iyotsuz beslenmesi sağlanabilir. Çünkü bu yaştaki erişkinlere artık iyot yaramaz. Çünkü alışık değillerdir.

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı