Trioidin en sık rastlanan papiller tipinden başka, foliküler tip denilen bir başka tipi daha vardır. Bu tip, papiller tiptekine göre daha geç ortaya çıkar.
Papiller tip, 5-10 yaşından itibaren 80 yaşına kadar görülebilir. Yani her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Foliküler tip genellikle ortaya yaşlarda görülür ve bu hastalar daha çok kan yoluyla metastaz yapar. Bu nedenle bazen akciğer veya kemik metastazını yapmış olarak ortaya çıkabilmektedir.
Diğer tipler
Üçüncü tip ise medüller tiptir. Bu tip genellikle genetik geçiş gösteren bir türdür. Diğerlerinde bu durum bu kadar sık görülmez. Medüller tip ise, anne babada olmadan bir kardeşte görüldüğü zaman, mutlaka diğer kardeşin de araştırılması gereken bir hastalıktır.
Dördüncü tip ise, ortaya çıktığı zaman hastanın tedavisinin pek mümkün olmadığı anaplastik tiptir. Anaplastik tip çok nadir görülür ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Bunlar çok uzun bir süre, bazen 30-40 yıl gibi bir süre vücutta olduğu halde fark edilmemiş olan papiller kanserlerin birden ve hızla büyümeye başlamasıyla ortaya çıkar.
Bu tip kanserlerde, diğer türlerde pek kullanılmayan kemoterapi ve radyoterapi tedavisine rağmen iyi sonuçlar alınamamaktadır.

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı