Avustralyalı bilim insanları, travmatik beyin yaralanmalarının ardından beynin zarar görmesinin, matriks metalloproteinaz-3 (MMP-3) adlı enzimin engellenmesi yoluyla büyük ölçüde önlenebileceğini ortaya koydu.

Travmatik beyin yaralanmaları, kafaya alınan darbelere bağlı olarak ortaya çıkıyor ve önemli sakatlıklara hatta ölüme yol açabiliyor.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'ne bağlı Australian Centre for Blood Diseases (ACBD) adlı kan hastalıkları merkezinden, Prof. Robert Medcalf ve Dr. Maithili Sashindranath başkanlığındaki bilim insanlarının yaptığı bilimsel çalışma, "Brain" adlı nöroloji dergisinde yayımlandı.

Medcalf ve Sashindranath başkanlığındaki araştırmacılar ekibinin, İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi ile ABD'deki Michigan Üniversitesi'nden bilim insanlarının işbirliğiyle yaptığı 5 yıl süren ortak bilimsel çalışma sonucu, travmatik beyin yaralanmalarının şiddetlenmesiyle ilgili olduğu belirlenen, doku plazminojen aktivatörü (t-PA) ile MMP-3 adlı iki enzim tanımlandı.

Medcalf çalışmalarında, kan pıhtılarını gideren ve günlük hayatta öğrenme ve bellek fonksiyonlarını destekleyen sağlıklı ve yararlı bir enzim olan t-PA'nın travmatik beyin yaralanmalarına doğrudan bir etkisinin bulunmadığının tespit ettiklerini söyledi.

Ancak t-PA'nın kendisinin doğal inhibitörlerinden biri tarafından faal duruma geçirilmesinin, beyne zarar veren MMP-3 enzimini aktive ettiğini ortaya çıkardıklarını anlatan Medcalf, "Şimdi artık MMP-3 enzimini bir inhibitör yardımıyla engellemek suretiyle travmatik beyin yaralanmalarının ardından beyni koruyabileceğimizi biliyoruz," dedi. 
İLGİLİ MAKALE

Zayıf Görüş

Op. Dr. Ali Osman KOYUNCUOĞLU

Meraba hocam tüp bebek le ilgili sizinle konushabilirmiiz Chok onemli sizin hastanyee galmek istiyoruz ne zaman uygun vesayre... devamı