ANKARA (AA) - Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi'nce (SSUK), tütün kullanımının azalmasının, gelecekte kanser başta olmak üzere tütünün neden olduğu hastalıkların azalacağının göstergesi olduğu bildirildi.

SSUK'un yazılı açıklamasında, ülkede 1996 yılından beri yürütülen tütün kontrolü programlarının temel amacının, insan sağlığı için tartışmasız zararlı olan tütün kullanımını azaltmak olduğu belirtildi.

Ülkede tütün kontrolü için yapılan müdahalelerin, genel olarak tütün ürünlerini satın almayı güçleştirmek, kapalı alanlarda kullanımı sınırlandırarak diğer kişilerin etkilenimlerini azaltmak ve bırakmak isteyenlere yardımcı olmak şeklinde yapılandırıldığı ifade edilen açıklamada, tütün kontrolünün başarısındaki en önemli göstergenin toplumdaki tütün kullanım sıklığı olduğuna işaret edildi.

VİDEO: SİGARA BAĞIMLILIĞI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2012 yılında yürütülen ve sonuçları bir süre önce açıklanan Küresel Yetişkin Tütün Araştırmasına göre, ülkede erişkinler arasında tütün kullanımının azaldığına dikkat çekilen açıklamada, 2008 yılında her 100 kişiden 31'i tütün kullanırken bu oranın 2012'de 27'ye düştüğü belirtildi.

Tütün kullanım oranının erkeklerde 6,5 puan, kadınlarda ise 2,1 puan azaldığı ifade edilen açıklamada, erişkinlerde 15 yaşın üzerinde 12 ay içinde tütün kullanmayı bırakmayı isteme 2008 yılında yüzde 27,8 iken 2012 yılında yüzde 35,4'e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Tütün kontrolünde uluslar arası pek çok ödüle layık görülen ülkemizde halk sağlığı alanında olumlu sonuçların görülmeye başlaması çok sevindiricidir. Tütün kullanımının azalması, gelecekte kanser başta olmak üzere tütünün neden olduğu hastalıkların azalacağının göstergesidir'' ifadesine yer verildi.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı