Uykusuzluk (İnsomnia) İçin Uyku İlacı Kullanmalı mıyım?

 

Uykusuzluk sorunu olan kişiler, uykuya dalmakta veya kesintisiz uyumakta sorun yaşarlar. Gece boyunca sürekli uyanabilir ya da sabah çok erken uyanabilirsiniz. Yeterli uyumadığınızda, kendinizi gün boyu uykulu hissedebilirsiniz. Bu sizi kaza yapmaya eğilimli hale getirir ve ayrıca araba kullanmak da tehlike taşır. Uykusuzluktan, kendinizi huysuz, somurtkan hissedersiniz. Bazı insanlar bir şeyleri hatırlamakta zorlanırlar, fazla iş yapmazlar ve ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte olmaktan keyif almazlar. Bazıları bu yorgunluk durumundan kurtulmak için kafein alırlar, ama bu onların uykusuzluk sorununu daha da kötüleştirir.  

İnsomnia yaygın bir sorundur ve hemen herkesi bir noktada etkiler. Zaman zaman uyumakta güçlük çekmek sıklıkla kısa dönemli streslerle ilişkilidir. Birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Çoğunlukla da bir aydan daha kısa bir sürede iyileşme olur.

Ancak uykusuzluk uzun dönemli bir uyku problemine de dönüşebilir; özellikle de iyi bu konuda endişelendiğiniz zaman. Bu ‘kronik insomnia’ (kronik uykusuzluk) olarak adlandırılır. Çoğunlukla, depresyon ya da kronik ağrı gibi başka bir sağlık sorununun belirtisidir. Kronik uykusuzluk, kısa süreli uyku sorunlarına nazaran daha az yaygındır.

Uyku İlaçları Nasıl Yardım Eder?

Uyku ilaçları, insomnia belirtilerinden hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayabilir. Siz uykusuzluğunuza neden olan problemlerle uğraşırken ilaçlar, yetersiz uyku ve gün içindeki yorgunluk döngüsünü kırmanıza yardım edebilir. Uyku ilaçları ayrıca, yaşadığınız bir sıkıntının hemen ardından uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Ancak uyku ilaçları, kısa süreli tedavi için kullanıldığında en iyi etkiyi gösterirler.

Uyku haplarının değişik tipleri vardır. Hangisini seçeceğinizi doktorunuzla konuşun.

Uyku Hapı Almanın Riskleri Nelerdir?

Uyku hapları kullanma süresi uzadıkça etkisini kaybeder ve daha fazla kullanmak, uyku ortamınızı değiştirmek, neyi ne zaman yiyip içeceğinizi planlamak gibi konularda davranışlarınızı ve yaşam tarzınızı değiştirirler. Uyku hapları ayrıca alışkanlık yapabilirler. Haplara bel bağlamada öyle bir noktaya gelirsiniz ki, onlar olmadan uyuyamazsınız.  

Uyku hapı aldığınız zaman, endişeli hissetmek, mide bulantısı ya da gün boyu uykulu ve uyuşuk hissetmek gibi yan etkilerle karşılaşırsınız. 

İlaçlar, yaşam tarzında yapılan değişikliklerle birlikte ve kısa süreli tedavi için kullanıldıklarında en iyi sonucu verirler ve güvenlidirler. Uzun vadede, uykusuzluk için en iyi tedavi, yaşam tarzında yapılacak değişiklerdir.    

Uyku Hapı Almaya Karar Verme

Seçenekleriniz şunlardır:

  • Uykusuzluğunuza neden olan sağlık sorunlarınızı tedavi ettirin ve uykusuzluk sorununuzun devam edip etmediğine bakın.
  • Uykusuzluğunuzu; daha fazla egzersiz yapmak, uyku ortamınızı değiştirmek ya da ne zaman ne yiyip içeceğinize ilişkin programınızı düzenlemek gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi etmeye çalışın.
  •  Uyku ilacını, siz uykusuzluğunuza neden olan problemlerle başa çıkmanızı kolaylaştırması için kısa bir süreliğine alın.  

Uyku hapı alıp almaya karar vermek, kişisel duygularınız ve tıbbi gerçekler de gözetilerek yapılır.

Uyku Hapı Alma Nedenleri

  • Bir süredir uykusuz geceler geçiriyorsunuz.
  • Yaşam tarzınızda ve davranışlarınızda değişiklikler yaptınız, uykusuzluğunuza neden olan sağlık sorunlarınızı tedavi ettirdiniz ama bunlar uykusuzluk sorununuza yardım etmedi.
  • Uykusuzluk kaza yapma riskinizi arttırıyor.

Uyku Hapı Almama Nedenleri

  • Yaşam tarzınızda ve davranışlarınızda değişiklikler yapmayı ya da uykusuzluğunuza neden olabilecek sağlık sorununuzu tedavi ettirmeyi henüz denemediniz.
  • Uyku haplarının yan etkileri konusunda kaygılanıyorsunuz.
  • Uyku haplarına fazla bel bağlayıp, haplar olmadan kendi kendinize uyuyamayacağınızdan endişe ediyorsunuz.  

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Kıllanma için diane 35 kullanıyorum aşırı derece sivilce çıktı sebebi ilaç mıdır?... devamı