Vajinismus istemsiz vajinal kas spazmına bağlı olarak gelişen cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Problemin kaynağı genelde psikolojik faktörlere dayanır. Ülkemizde oldukça sık görülen bir cinsel problemdir. Yapılan çalışmalara göre bizim ülkemizdeki görülme sıklığı batılı ülkelere göre yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Kesin Tedavisi Mümkün !
Modern ve bilimsel tedavi yöntemleri ile vajinismus % 100 tedavi edilebilen, tedavisi en kolay olan cinsel işlev problemidir. Vajinismus tedavisinde genellikle sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile cinsel terapiler yapılmakta ve bu şekilde kalıcı sonuç oluşmaktadır. Ancak yanlış veya yetersiz uygulanan yöntemler sonucu zorlaştırır, çiftlerde hüsranla birlikte evlilik içi çatışmalara yol açar.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi son 10 yıldır vajinismus üzerine ağırlıklı çalışan bir merkez olup, 2500 ‘den fazla hasta bu konuda destek almıştır. Yapılan istatistiklere göre de vajinismus daha çok eğitimli kesimlerde görülmektedir. Ancak her ne kadar da eğitimli kesimlerde ortaya çıksa da hastaların davranış şekilleri pek değişmiyor. Pek çok çift vajinismus sorunlarının çözüme kavuşmaması sonucunda kendi başlarına gereksiz tedavi yöntemlerine başvurmakta, adeta "denize düşen yılana sarılır” misali her yolu denemektedirler.

Vajinismus tedavisi için bilimsel olmayan ve kesinlikle ÖNERİLMEYEN YÖNTEMLER:
- Alkol alıp ilişkiyi denemek
- Uyuşturucu ilaç veya madde alımı sonrasında ilişki denemeleri
- Sıcak suya oturma banyoları
- Vajina içine uygulanan uyuşturucu iğneler
- Vajina içine sürülen krem, jel veya fitil türü ilaçlar
- Kızlık zarında sorun olmadığı halde zarı kesilerek alınması
- Vajina içine botoks uygulayarak ilişkiyi denemek
 - Kas gevşetici ilaçlar, antidepressanlar

Vajinismus tedavisinde mucize üreten bir ilaç, şurup, iğne veya hap YOKTUR.  Kesin ve kalıcı çözüm için bilimsel tedavi yöntemlerinden uzak kalınmamalıdır. Kalıcı düzelme için destek alınması mutlaka şarttır. Her tedavi yöntemi başarısızlığa ulaştığında hayal kırıklıkları artmakta, öz güven yitirilmekte, maddi manevi kayıplar oluşmaktadır. Bu şekilde çiftlerin tedavi olma cesareti de azalmaktadır.

Vajinismus tedavine başlamadan önce çiftlerin doğru merkezlerle temasa geçmelerini önermekteyiz. Maalesef hastaların herkesten sakladıkları bu gizli sorunları nedeni ile vajinismus en sık olarak suiistimal edilen hastalıkların başında gelmektedir. Hastaların gittikleri son adresler arasında şarlatan hocalar, büyü bozucular, falcılar ve cinciler de bulunmaktadır. Pek çok çift buralarda da hem zaman hem de paralarını yitirmekte, en önemlisi gelecekle ilgili umutlarını kaybetmektedirler.

Vajinismus tedavisi doğru klinik veya merkezler tarafından %100 sonuç vermektedir. Tedavi öncesi çiftlerin cinsel terapi uzmanlarını iyice araştırmalarını, kesin güvenecekleri merkezleri tercih etmelerini önermekteyiz. Çiftlerin pek çoğunda referans bulma zorluğundan ötürü internet iyi bir araştırma yöntemi olabilir. Ancak yine de yalnızca terapistin web sitesine bağlı kalmamalarını, objektif forumlardaki yorumları da okumalarını tavsiye etmekteyiz. Kliniğin Facebook sayfası grubundaki hasta yorumları da aydınlatıcı olabilir.

Kaynak:    www.vajinismus.com.tr

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Hocam vajinismus tedavisini yapiyor musunuz? Ortalama kac seans suruyor acaba?... devamı