Çiftlerde, hiç cinsel ilişkiye girememe veya oldukça acılı şekilde girme olarak bilinen "vajinismus” en büyük cinsel sorunlarının başında yer alıyor. Yıllardır ilişkiye giremeden yaşayan çiftlerin belki de en gizli ve en mahrem sorunları. Ülkemizde her on ailenin birinde görülen ve evliliklerin dağılmasına kadar pek çok sıkıntılara yol açan bu sorun artık bir kader değil. Vajinismus yeni, bilimsel ve güncel tedaviler sayesinde %100 tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yanlış uygulamalar ve bilimsel olmayan yaklaşımlar ise çiftlerde maddi- manevi sorunlara yol açıyor. 

Vajinismus cinsel ilişki sırasında istemsiz vajinal kasılmalar nedeni ile tam bir birleşmenin olmaması durumu olarak tarif edilmektedir. Pek çok çift bu sorundan habersizken, evlendikten sonra bu isim ile tanışmakta. Günümüzde internet kullanımının artışı bilgiye ulaşımı da kolaylaştırıyor. Özellikle cinsel alanlarda bilgi almak isteyen kişiler için internet en rahat ulaşım aracı. 

Vajinismusun pek çok belirtisi olabilir

Vajinismuslu bayanların %90’ından fazlası yıllarca süren evliliklerine rağmen halen bakiredir, yani kızlık zarının anatomik bütünlüğü bozulmamıştır. Ancak vajinismus yalnızca cinsel ilişkiye hiç girememe veya son derece ıstıraplı, ağrılı şekilde girmek anlamına gelmiyor. Vajinismuslu hastalar için genital bölge ile ilgili her türlü girişim sıkıntılar oluşturuyor. Bunlar arasında jinekolojik muayene olamama, vajinal ultrasona girememe, cinsel birleşmenin tam değil, kısmi olarak gerçekleşmesi ve vajina için fitil, tampon veya ilaç yerleştirememe sayılabilir. 

Kesin ve kalıcı sonuca ulaşmak mümkün

Vajinismus cinsel problemler arasında en kolay şekilde tedavi edilebilen bir işlev bozukluğudur. Dünyada en sık olarak uygulanılan tedavi yöntemleri arasında sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile bilişsel- davranışsal cinsel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.  

Bilişsel yaklaşımlar arasında hastanın cinsellik, ilk cinsel ilişki ve genital organları hakkında bilgilendirilmesi yer alır. Davranışsal yaklaşımlar ise bir takım pelvik taban kas egzersizlerini içerir. 

Vajinismus çok büyük oranda bir bilinçdışı problemidir. Kişilerin neredeyse tamamı vajinal kanalın aynı zamanda bir doğum kanalı olduğunu bilmesine rağmen, ilişkideki korkulardan dolayı kendisini kasmaktadır. Son yıllarda cinsel terapilere eklenen ve bilinçdışını rahatlatmaya yönelik hipnoz tedavileri (hipnoterapi) de yeni bir yaklaşım haline gelmiştir. 

Hipnoz nedir?

Hipnoz, kişinin bilinçdışı düşüncelerine erişmeye çalışan bir tekniktir. Hipnoz, "bir içe bakış, bir farkındalık ve bilinçdışını isteğe bağlı şekilde yönlendirme hali” olarak tanımlanmaktadır; bir sihir, büyü, korkulacak bir yöntem veya bir uyku hali asla değildir. Diğer bir tarife göre de içsel bir emilme, yoğunlaşma ve dikkatin odaklanmış halidir. Hipnoterapi ise hipnoz esnasında yapılan tedavi yöntemidir. 

Hipnozun amacı bilinçdışını bizleri yöneten bilincin frenlerinden kurtarmaktır. Hipnoz sırasında kişilerin bilinçdışındaki bir takım problemlerin ortaya çıkarılmasıyla bir "farkındalık durumu” gerçekleşmekte ve kişiye verilen bazı telkinlerle hayata geçirilebilecek olumlu etkiler oluşturulabilmektedir. Hipnoz altında yapılan telkinler başta vajinismus olmak üzere cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi cinsel sorunlarda da işe yaramaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta, hipnozun hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmadığıdır. Hipnoz diğer cinsel tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanıldığında kişilerdeki sorunlar daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. 

Vajinismus ile yaşamak bir kader değil

2003 yılından itibaren 2500’den fazla hasta kliniğimizde değişik cinsel sorunlar nedeni ile tedavi görmüştür. Kliniğimizde cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel birleşme ve orgazm olamama (anorgazmi) gibi cinsel sorunlara oranla vajinismus daha sık olarak başvurma sebebidir. Uyguladığımız bilimsel tedavi yaklaşımları ile ortalama 4.2 gün içinde çözüme ulaşılmaktadır (2010 yılında TJOD kongresinde bilimsel sunumu yapılmıştır). 

 Davranışsal tedavilerin en güzel taraflarından birisi de kişinin kendi kendisine pelvik kas egzersizlerini uygulayarak kendisini gevşetmeyi ve rahatlamayı öğrenmesidir. Bu şekilde kısa sürede gelen çözümler yaşam boyu kalıcı olabilmektedir. Cinsel tedavilere eklenen hipnoterapiler ile ileri düzey kasılması olan kişilerde dahi tedavi süreci bir haftayı geçmemektedir. 

Başarıyı etkileyen en önemli faktör: "güven”

Kişinin kendisine ve tedaviyi yapan terapiste duyduğu güven başarı için en önemli faktördür.  Ayrıca verilen ev ödevlerinin azimli, sabırlı ve kararlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Diğer bir faktör de eşin dayanışması ve desteğidir. 

Bir erteleme kaçınma hastalığı olan vajinismus sorunu profesyonel destek almaksızın çözümlenemez. "Aseksüel” şekilde evliliklerini yaşayan ve tedaviye karar veren pek çok çift, tedavileri sonrasında kendilerine hep aynı soruyu yöneltirler: ”Bu kadar kolay mıydı? Keşki bu kadar ertelemeseydik.”  

Kaynak: www.vajinismus.com.tr

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Hocam vajinismus tedavisini yapiyor musunuz? Ortalama kac seans suruyor acaba?... devamı