Varis çorabı bacaklarda kan pıhtısı oluşumunu engellemenin ve damar hastalığı belirtilerini azaltmanın basit ve ucuz bir yoludur. Varis çorabı damar hastalıkları için kan sulandırıcı ilaçlar kadar etkili olabilirken bir yan etki göstermez. Bu sebeple genellikle tüm diğer tedavilerden önce denenir. 

Derin damar trombozu (damarlarda kan pıhtısı) için risk altında olan kişilerde varis çorabı kanın akışını devam ettirerek koruyucu etki yapar. Akmayan kan pıhtılaşmaya daha müsaittir. Kendinizin risk altında olup olmadığınızı doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz ameliyat sonrasında veya uzun yolculuklarda kan pıhtısı oluşumunu önlemek için varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir. 

Derin damar trombozu veya akciğer ambolisi olan kişilerde yeni pıhtıların oluşmasını engellemek için en az 1 yıl boyunca varis çorabı giyilmesi tavsiye edilebilir. Varis çorabı kronik bacak şişmesi ve ağrı gibi komplikasyonları %50 veya daha yüksek oranlarda azaltabilir.

Kronik damar hastalığı olan kadınlarda varis çorabı ağrı, ağırlık, şişme ve ağrı gibi belirtileri azaltabilir ve varisli damarların kötüleşmesini önleyebilir. Aynı zamanda damar hastalığını düzeltme prosedürlerinin ardından kan akışını iyileştirmek için, ülser oluşumunu engellemek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Varis çorapları kan pıhtılarını önlemek için giyilecekse genellikle kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılır. 

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı