Yakın zamanda yapılan bir çalışma kötü şartlar altında yapılan vücut pirsinglerinin devletin sağlık hizmeti için önemli ölçüde bir yük olduğunu belirtiyor.

İngiliz Tıp Dergisi tarafından yürütülen çalışma her on kişiden birinde, genç yaştaki kadınların neredeyse yarısında kulak dışında vücudun başka bir bölgesinde pirsing olduğunu ortaya koydu.

Pirsing kullanan kişilerin yaklaşık olarak %25’inden fazlası şişme, enfeksiyon ve kanama gibi sağlık sorunları yaşar. Bu kişilerin birçoğu uzman kliniklerine gitmeyerek, arkadaş ve akrabalarına güvenerek kendilerini daha büyük risk altına sokarlar. Uzmanlara göre uzman bir kişi tarafından yapılmayan pirsingler hepatit enfeksiyonu riski taşıyabilir.

Hepatit enfeksiyonlarını önleme konusunda tavsiyeler veren İngiliz Karaciğer Derneğinin sözcüsü “Özellikle işinde uzman olmayan bir kişi tarafından yaptırılan pirsinglerde uzun vadede ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı dikkatli olunması gerekir” diye konuştu.

 “Kendinizi yüksek oranda oldukça ciddi ve yaşamı tehdit edici olabilen, hatta ölümlere yol açan hepatit B ve hepatit C riskine atarsınız.”

 “Yaşamınızın ilerleyen dönemlerinde vücudunuz hasar görmeye başlayana kadar virüsü kaptığınız fark etmeyebilirsiniz.”

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

merhaba 19 yaşındayım penisim cinsel bir uyarı halınde olmadan gün içerisinde sertleşme yapıyor ve bu işlem sadece 5 dakika kadar sürüyor gün içerisin... devamı