Riskleri

Riskleri Bilin

Pirsing kulak, burun, kaş, dudak, dil veya vücudun diğer yerlerinde genellikle anestezi olmadan açılan bir deliğe mücevher takılmasıdır. Her ne kadar kulak memesi delinmesi genellikle diğer vücut pirsinglerinden daha az riskliyse de her türlü pirsing enfeksiyon ve komplikasyon riski taşır. Olası riskler arasında aşağıdakiler vardır:

 • Alerjik reaskiyonlar. Bazı pirsing mücevherleri, özellikle nikelden yapılmış parçalar alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Oral komplikasyonlar. Dil pirsinglerine takılan takılar dişlerinizi yontup çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Yeni bir pirsingden sonra dilin şişmesi boğazınızı ve hava yollarınızı tıkayabilir.
 • Cilt enfeksiyonları. Pirsing yaptırdıktan sonraki bir veya birkaç hafta içerisinde ciltte enfeksiyon (başlıca özellikleri kızarıklık, şişme, ağrı ve irine benzer akıntı) oluşabilir.
 • Diğer cilt sorunları. Pirsing yapılırken kullanılan ekipman enfekte olmuş kanla kirlenirse kan yoluyla bulaşan hepatit B, hepatit C ve HIV-AIDS’e neden olan virüs- gibi çeşitli hastalıklar kapabilirsiniz.
 • Yırtılma veya travma. Takılar kaza eseri takılıp kopabilir. Böylesi bir travma dikiş atılmasını veya cerrahi onarımı gerektirebilir.

Komplikasyonları

Komplikasyonlar Nasıl Önlenir

Güvenlik tedbirleri konusunda ısrar edin

Pirsinginizin güvenli şekilde yapıldığından emin olmak için şu sorulara cevap verin:

 • Pirsingleri kim yapıyor? Sadece gerekli eğitimi almış çalışanları olan tanınmış bir pirsing stüdyosuna gidin. Yerel lisans verme ve yönetmelikler hakkında şehrinizdeki sağlık kuruluşuna danışın.
 • Pirsingi yapan şahıs uygun ekipman mı kullanıyor? Kulak memesi için pirsing yapanlar çoğunlukla küpeyi kulak memesinden hızla itmek için kulak delme tabancası kullanırlar. Diğer vücut bölümlerinde pirsing yapanlar genelde vücuda bir iğne sokar ve sonra deliğe takıyı takarlar. Pirsing yapan kişinin yeni, steril iğneler kullanmasına dikkat edin.
 • Pirsing yapan kişi tek kullanımlık olmayan ekipmanı sterilize ediyor mu? Pirsing yapan kişinin her pirsingden sonra tek kullanımlık olmayan tüm ekipman için ısı sterilizasyon makinesi (otoklav) kullanmasına dikkat edin. Otoklavla sterilize edilemeyen aletler ve malzemeler; çekmece kulpları, masalar ve lavabolar dahil her kullanımdan sonra ticari bir dezenfektan veya çamaşır suyuyla dezenfekte edilmelidir.
 • Pirsing yapan kişi hipoalerjenik takı mı kullanıyor? Cerrahi sınıf çelik, titanyum, niobyum veya 14 ya da 18 karat altın arayın.

Pirsinginize iyi bakın

Yeni bir pirsingin etrafındaki cilt birkaç gün hafifçe şişebilir, kırmızı ve hassas olabilir. Hatta bölge hafifçe kanayabilir. Pirsing iyileşirken beyaz veya sarı sıvı akabilir ve takının üzerinde hafif bir kabuk oluşturabilir. Enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi teşvik etmek için pirsinginize iyi bakın:

 • Oral pirsingleri ağız gargarasıyla temizleyin. Dilinizi, dudağınızı veya yanağınızı deldirdiyseniz her yemekten sonra ve yatmadan önce antibakteriyel, alkolsüz gargarayla ya da tuz solüsyonuyla 30-60 saniye çalkalayın. Dişlerinizi yeni, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayarak bakterilerin ağzınıza girmesini engelleyin.
 • Cilt pirsinglerini antibakteriyel sabunla temizleyin. Cildinizi deldirdiyseniz bölgeyi günde bir veya iki kez antibakteriyel sabunla temizleyin. Pirsinginizi temizlemeden önce ellerinizi yıkamaya dikkat edin. Kabukları pamukla uzaklaştırın. Cildi kurutabilen alkol ve peroksitten kaçının. Ayrıca oksijenin pirsinge ulaşmasını engelleyen merhemlerden de kaçının.
 • Pirsinglerinizi kurcalamayın. Temizleme dışında yeni yapılmış bir pirsingi ellemeyin veya kıvırmayın. Kıyafetleri de pirsingden uzak tutun. Aşırı ovalama veya sürtünme cildinizi tahriş edebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 • Takıyı yerinde tutun. Çoğu pirsing yaklaşık altı haftada iyileşir ama bazı tiplerinin iyileşmesi birkaç ay veya daha fazla sürebilir. Pirsingi tutmak istiyorsanız deliğin kapanmaması için takıyı bu sürede yerinde bırakın. Pirsing iyileştikten sonra takıyı çıkardığınızda bir girinti, delik veya yaralı bir doku görebilirsiniz.

Pirsinginizin enfekte olduğunu düşünüyorsanız veya pirsinginizin tam anlamıyla iyileşmediğinden endişeleniyorsanız doktorunuzla görüşün. Erken tedavi potansiyel olarak ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

sağ 5,50 sol 4,00 hipermetrop astigmat var ve bana önerilen tetkikler sonuçu göz içi mercek ameliyatıdır yaşım 33 lazere uygun olmadığını söylediler h... devamı